17 Kasım 2017 Cuma

  • 3,882 TL
  • 4,579 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

İZGAZ VATANDAŞLARI UYARDI

İZGAZ vatandaşları uyardı

Meteoroloji'nin şiddetli lodos olacağı bilgisine dayanarak karbon monoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

06 Ocak 2017 Cuma 18:49 Güncel

İZGAZ’dan yapılan açıklamada, "Gaz yağı, motorin, benzin, kömür, odun kömürü, odun, LPG, doğal gaz, vb. fosil yakıtların iyi yanmaması, hava eksikliğinden kaynaklı karbon monoksitin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu kazalar kolaylıkla önlenebilir. Bazı çok basit, ama temel güvenlik kurallarına uymak yeterlidir" denildi.


MENFEZLER KAPATILMAMALI
İZGAZ, "Rüzgarın etkisi ile oluşabilecek karbon monoksit (baca gazı) zehirlenmelerine karşı bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının, cihazlarını kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bacaların sızdırmazlığı ve çekişi mutlaka kontrol ettirilmelidir. Doğalgaz kullanıcılarının kombi, soba, şofben gibi bacalı yakıcı cihazların bulunduğu mekânda yatmamaları da önem arz etmektedir. Cihazların bulunduğu mekandaki hava alışverişini sağlayan menfezlerin de kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir” uyarısında bulundu.


O DALARDA UYUMAYINIZ
Her zaman ortamın iyi havalanmasını sağlayınFosil yakıt kullanan cihazların (şofben, soba, ocak, kombi) kullanıldığı odalarda havalandırmanın sağlandığından emin olun.En az iki tane havalandırma menfezi açık, Bir tanesi zemine yakın, İkincisi de boy hizasının üzerinde olmalıdır.Havalandırma menfezlerini hiçbir şekilde kapatmayınız ve her zaman açık tutunuzBacalar her yıl yetkili kişilerce temizlenmelidirBacalar her zaman açık olmalıdırYakıcı cihazlarınızı her yıl yetkili servise kontrol ettirin.Fosil yakıt kullanılan ortamlarda karbon monoksit detektörü kullanınız.Doğal gaz kullanıcıysanız havayı dış ortamdan alan ve atık dumanı dışarı veren cihazları (hermatik tip) tercih ediniz.Fosil yakıtla çalışan cihazın bulunduğu odada uyumayınız.Açık havada çalışması gereken cihazları kapalı ortamlarda kullanmayınız. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı taziye mesajı yayınladı

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı taziye mesajı yayınladı