18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

İSU MÜDÜRÜ BAYRAM, HÜRRİYET’İN İDDİASINA KARŞI ÇIKTI

İSU Müdürü Bayram, Hürriyet’in iddiasına karşı çıktı

Fatma Kaplan Hürriyeti’in Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kandıra’ya yapılan Namazgah Barajı’na zemininden insan sağlığına zarar verecek düzeyde manganez karışması iddiasına İSU Başkanı İlhan Bayram’dan açıklama geldi.

28 Kasım 2016 Pazartesi 20:30 Güncel

Bayram yaptığı açıklamada,” Basında da yer alan milletvekilimizin soru önergesi için toplandık. Kocaeli Türkiye’nin musluğundan su içilen ender şehirlerinden birisidir. Kalite bakımından Türkiye’de en kaliteli 5 -6 şebeke suyundan birini içiyoruz. Zannediyorum yanlış bilgilendirme var. İnsanlar Kocaeli’de su kalitesi bakımından akıllarına soru işareti gelecek şekilde bilgilendirildi. Biz şehrimizin her tarafında verdiğimiz suyun arkasındayız. Kocaeli’de musluktan akan her damla su İSU güvencesi altına veriliyor. Abonelerimiz gönül rahatlığında çeşmelerinden sularını içmeye devam etsinler. Ayda 700 değişik noktalardan alınan numuneler ile yüzlerce deney yapılıyor. Buna güvenerek vatandaşlarımıza tekrar ediyoruz. Suyumuz kaliteli bir sudur” dedi. 


KİMSEYE BİRŞEY OLMADI
Söz konusu baraj Kandıra’da bulunan bir barajdır. Bu barajın projelendirilmesinde zemin araştırmalarında barajın eksik ve hızlı yapıldığı iddia edilmiş. Bu baraj inşaatı konusunda çok tecrübeli Türkiye’nin çok büyük firmalarından birine yaptırıldı. Barajı da biz 2 yıl içerisinde tamamladık. Barajı tamamlarken bize barajı yapamadılar diyorlardı. Şimdi de hızlı yaptılar diyorlar. Ayrıca baraj bu sene ağustos ayından beri de enerji üretmeye başladı. 3 senedir Kandıra’da kimseye içme suyundan bir şey olmadı.


BÖYLE BİR HADİSE BÖLGEMİZDE YOKTUR
Yüksek miktarda mangan olabilmesi için oyun etrafında kömür madeni olmazı gerekir. Böyle bir hadise bizi bölgemizde yoktur. Ağaç yaprakları ve köklerinden bir miktar mangan göl alanına getirebilir. Bunlar olabilir ama bizim barajımızda hiç limitin üzerinde mangan olmadı. Biz 8. Aydan sonra sürekli HES’i kullanıp elektrik ürettik ve para kazandık. Buradan alınan su arıtma tesisine gidiyor. Arıtma tesisinden arıtıldıktan sonra su şehirlere gidiyor. Yani vatandaşa kirli su verilmesi söz konusu değildir. Zaten sağlık açısından bir sıkıntı olsa sağlık bakanlığı buna acilen müdahale eder. Bu şekilde gündeme gelmek istemezdik. İsteseydi vekilimiz biz ona daha detaylı bilgilendirme verirdik. Biz kendimize güvendiğimiz için böylesine rahat konuşuyoruz. Türkiye’nin birçok şehrinde olmayan yerinden yönetim, SCADA bizim elimizde mevcuttur. Teknolojinin getirdiği imkânları en iyi şekilde kullandığımız için mutluyuz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

GEBKİM başkanı Vefa İbrahim Aracı oldu

GEBKİM başkanı Vefa İbrahim Aracı oldu