18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

GERÇEĞİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAK OLAN BİZLERİZ

Gerçeği gün yüzüne çıkartacak olan bizleriz

Kocaeli’de Emek Gençliği’nin çağrısıyla yapılan etkinlikte Ocak ayında öldürülen gazeteciler Metin Göktepe, Uğur Mumcu ve Hrant Dink anıldı.

14 Ocak 2017 Cumartesi 13:05 Güncel

SES Kocaeli Şube binasında düzenlenen etkinlikte geçmişten günümüze Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin karşılaştığı zorluklar konuşuldu. Evrensel Gazetesi Kocaeli muhabiri Hasret Gültekin Kozan’ın konuşmacı olduğu etkinlikte geleceğin gazeteci adayları da söz alarak içerisinde bulunulan durumun nasıl değiştirileceğine dair konuştu. 


‘GERÇEKLERİ YAZDIĞIMIZ İÇİN HEDEF HALİNE GELİYORUZ’
Doğruları yazan, gerçeğin yanında taraf olan gazetecilerin her zaman hedef olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Evrensel Gazetesi Kocaeli muhabiri Hasret Gültekin Kozan, OHAL’in gazeteleri, televizyonları, radyoları, dergileri hedef aldığını belirtti. İktidarın hedefinde her zaman gerçek gazetecilerin olduğunu vurgulayan Kozan, “Medya; okuyuculara, dinleyicilere ve izleyicilere egemen sınıfın değerlerini aktaran bir araç olarak karşımızda duruyor. Gramsci’nin hegemonya kavramını medyaya uyguladığımızda böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Dolayısıyla iktidarlar kendilerinin söylediği yalanları yayınlamayan, onları kendi istedikleri gibi halka ulaştırmayanlara düşman kesiliyor. Yani biz gerçekleri yazdığımız için, doğruyu gün ışığına çıkardığımız için hedef haline geliyoruz” diye konuştu. 

 

 

‘GERÇEK, GÖRÜNTÜNÜN ARDINDA GİZLİDİR’
Gerçeği kavramada görüntünün yetmeyeceğini ifade eden Kozan, “Gerçek, görüntünün ardında gizlidir.  Bunu Marx bir yazısında, ‘Şayet şeylerin görüntüsü ile özü çakışsaydı, bilim gereksiz olurdu’ diye ifade eder. Gerçeği kavramada görüntünün yetmeyeceği aşikardır. Toplumsal öz, en çok medya eliyle görüntü perdesinin altına gizlenir. Bu yüzden medya her dönem iktidarları için stratejik bir noktadadır. Ve biz biliyoruz ki, gerçeğin gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu var. Bunu gün yüzüne çıkartacak olanlar da bizleriz. Her alanla, okulumuzda, evimizde, mahallemizde, iş yerimizde gerçekleri dillendirmeliyiz” ifadelerini kullandı. Özgürlükçü Demokrasi, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel ile dayanışmanın önemine de değinen Kozan, “Bu dört gazete, gerçekleri yazmaya devam ediyor, onlara ses verin, destek verin. Ve tarafımızı belirleyelim, tarafsız gazetecilik yoktur. Ezilenlerin, işçilerin, emekçilerin tarafında olarak haber yapmalı, onların sesine ses katmalıyız” dedi. 

 

Konuşmanın ardından Metin Göktepe anısına hazırlanmış bir sinevizyon izleyen gençler, ardından soru cevaplarla tartışarak, çözüm yolu aradı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

19 yaşında zatürreden hayatını kaybetti

19 yaşında zatürreden hayatını kaybetti