22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,961 TL
  • 4,655 TL
  • 163,45 TL
  • 105.711
KOCAELİ 28°

FETÖ'NÜN NE KADAR PARASI DEVLETE GEÇTİ?

FETÖ'nün ne kadar parası devlete geçti?

Abdülkadir Selvi "FETÖ" operasyonlarının maddi bilançosunu yazdı. Selvi'ye göre Gülencilerin 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar lirası şirket varlığı olmak üzere toplam 48.5 milyar liralık serveti devlete geçti

19 Temmuz 2017 Çarşamba 10:01 Güncel
MGK’ya sunulan "FETÖ" ile Mücadele Raporu’na göre cemaatin finansal ayağı kırıldı. Örgütün 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar lirası şirket varlığı olmak üzere  toplam 48.5 milyar liralık serveti devlete geçti.

 Son MGK toplantısına ilişkin detayları Hürriyet'in yandaş yazarı Abdülkadir Selvi yazdı. Selvi'nin yazısına göre "FETÖ" ile müdadelede gelinen nokta MGK toplantısında masaya yatırıldı. MGK'da  “FETÖ’yle mücadelede önemli ölçüde başarı sağlandı” sonucuna varıldı.

İşte Selvi'nin kaleminden MGK detayları;

"FETÖ ile mücadelede OHAL gerekli"

"Yapılan değerlendirmede, “OHAL, FETÖ’yle mücadelede gerekli. FETÖ’yle mücadele bundan sonra da tavizsiz sürecek. Sivil ve askeri bürokraside önemli ölçüde temizlik yapıldı ama bu devam edecek” denildi."

"FETÖ’yle mücadelede asıl başarı finansal ayakta sağlandı"

"Toplantıda, FETÖ ile mücadelenin mali yönü de ayrıntılı olarak tartışıldı. Mali boyutla ilgili şu değerlendirme yapıldı: “Fetullahçı Terör Örgütü’nün maddi kaynaklarının kurutulması bu örgütle mücadelenin en temel adımlarından biridir. FETÖ’yle mücadelede asıl başarı finansal ayakta sağlandı."

Cemaat'in 48.5 milyarı devlete geçti

"Örgüt ekonomik olarak çökertildi. 966 şirkete el konularak TMSF’ye devredildi. Şirketlere ait 4 bin 888 mal varlığına el konuldu. Bunların taşınmazları Maliye’ye devredildi. 7.5 milyar lira gayrimenkul varlığı ve 41 milyar lira şirket büyüklüklerine el konuldu. Bu oran, dünya ölçeğinde bu çapta sonuçların en büyüğü. Örgüt ağırlıklı olarak finansmanını Türkiye’den sağlıyordu. Himmet, para transferi, okullar yoluyla elde edilen para konularında bütün musluklar kesildi. Ona darbe vurunca dışarıdaki operasyonlarını da etkileyecek ama dışarıdaki mücadeleye çok fazla etkimiz olamıyor.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Fikri Işık: Aklımızı peynir ekmekle mi yedik...

Fikri Işık: Aklımızı peynir ekmekle mi yedik...