22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,967 TL
  • 4,659 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

ESNAFIN DEĞERİ 15 TEMMUZ GECESİ BİR KEZ DAHA ANLAŞILDI

Esnafın değeri 15 Temmuz gecesi bir kez daha anlaşıldı

Kocaeli Bakkal Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük tramvaydan etkilenen esnaflar hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi

15 Kasım 2016 Salı 16:52 Güncel

Kocaeli Bakkal Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük tramvaydan etkilenen esnaflar hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. tramvay çalışmalarında mağdur olan İzmit Esnafına ve bakkallardaki sigara satışları ile alakalı olarak açıklamalarda bulunana Kocaeli Bakkal Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram esnafın değerinin 15 Temmuz gecesi bir kez daha anlaşıldığını dile getirdi.

 

STANDARTLARA GÖRE DÜZENLENSİN

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Bayram Kütük, “Türkiye’de bakkallar zaten iki ya da üç çeşit mal satıyor. Bunları da en önemlisi sigara. Eğer ki hükümet bir karar aldıysa biz bu karara saygılıyız. Ancak bakkallarda öyle bir uygulama olacaksa büyük AVM’lerde ve marketlerde de standartlara göre düzenlensin.2014 Mart ayında göreve başladım. Ben göreve geldiğimde bin 200 üyemiz vardı. Şimdi ise bin 486 üyemiz var. Bu da bakkal sektöründe bir artış olduğunu gösteriyor. Fakat bu artış sadece Kocaeli genelinde değil Türkiye genelinde görülen bir artıştır. Bu noktada artık bakkalların da önemi artmaya başladı. Bakkal mahallenin muhtarıdır, bekçisidir, gözcüsüdür, danışmanıdır, emlakçisidir. Bugün bir kız istemeye giderken bile o mahallenin bakkalına aile hakkında sorular sorulur, bilgi alınır” dedi.

 

EKMEK ASLANIN MİDESİNDE 

15 Temmuz gecesi şehit olan vatandaşların büyük bölümünün esnaf idi. 8 Kasımda Ankara’da düzenlenen büyük esnaf şurasına ben de katıldım. 15 Temmuz gecesinde şehit olanların çoğunluğunun esnaf ve sanatkarlardan oluştuğunu Sayın cumhurbaşkanımız burada belirtti. Yani küçük esnafın ne kadar önemli olduğunu anlaşıldı. Artık hizmet sektörü farklılaştı. Eskiden diyorlardı ya ekmek aslanın ağzında, fakat artık ekmek aslanın midesinde. Biz de bakkalcılar olarak daha iyi hizmet vermemiz gerekiyor. Hijyenik olmak gerekiyor. Dükkan düzenlemelerini yapmamız gerekiyor. Sistemimizi barkod sistemine çevirmemiz gerekiyor.

 

DERNEKÇİLER Mİ KERMESÇİLER Mİ 

Açıklamalarına devam eden Kütük, “Dernek etkinliklerinde iyi niyet olması gerektiğini ifade eden Kütük “Özellikle Kocaeli’nde yerel yönetimlerden sıkıntılarımız var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olsun, yerel yönetimler olsun kentimizde yıllardan beri markalaşmış olan Perşembe Pazarında hemşeri derneklerinin toplanması bu hemşeri derneklerinin o kentin sembollerini  ve kültürünü tanıtmalarına karşı değiliz, fakat bu etkinliklerde başka bir kültürün tezgahları kuruluyor. Farklı etkinliklere hep aynı insanlar geliyor. Bazen davulcuları dahi hep aynı oluyor. Burada bir sıkıntı var. Bu konuyu da yetkililerin görmesi gerekiyor. Biz Dernekçilerle mi mücadele edeceğiz, kermesçilerle mi bilmiyoruz. Bu işin bir zemine oturtturulması gerekiyor.

 

ESNAF ÇOK MAĞDUR 

Tramvay çalışmaları hakkında konuşan Kütük “Aynı zamanda tramvay çalışmasında da bıçak kemiğe dayandı. Özellikle Mehmet Ali Paşa Camiinden Yahya Kaptan köprüsüne kadar esnaf çok mağdur. Bu işlerin peyderpey yapılması ya da daha düzgün bir biçimde yapılması gerekiyor. Millettin de canına tak etti. Gördüğümüz kadarıyla çalışmalar da yavaş ilerliyor. Sıkıntımız büyük esnafı her yönden sıkıntı sarıyor. Allah yardımcımız olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

TSYD Genel Kurulu karıştı

TSYD Genel Kurulu karıştı