18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

DERSİMLİLER’DEN CEMEVLERİ BAŞKANLARINA ELEŞTİRİ

Dersimliler’den cemevleri başkanlarına eleştiri

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Seyit Rıza ve arkadaşlarını andığı basın açıklamasına katılım göstermeyen cemevi dernekleri başkanlarını eleştiride bulundu.

15 Kasım 2016 Salı 15:16 Güncel

Kocaeli Dersimliler Derneği bugün dernek binasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 79 yılı nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Alevi kimliğinden dolayı idam edilen Seyir Rıza ve arkadaşlarının anma programına katılım göstermeyen Kocaeli’deki cemevleri derneklerinin başkanları eleştirdi. Çelik, “Gün birlik olma günüdür. Acılarımızı paylaşma günüdür. Ancak ne yazık ki bu konulara gerekli hassasiyetleri göstermiyoruz” ifadelerini kullandı.


HÜZÜNLE ANIYORUZ
Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik,  açıklamasında şu ,ifadelere yer verdi: “Seyid Rıza’nın mazlumluğu, haklılığı, direnişi ve savunması karşısında hayasızlaşan tekçi faşist zihniyet onun mezarından dahi korkmuştur. Korkmuştur çünkü gelecek olan Dersimliler ve ezilen tüm inanç, ulus değerlerine örnek ve ortak olacak olan bu mağrur duruş ve direnişin torunları tek dil, tek din, tek millet faşizmini kabul etmeyeceği gibi bu direniş tarihini ve unutturulmaya çalışılan tüm değerlerini unutmayacaktır da. Bugün Seyid Rıza şahsında 1937-38 Dersim Tertelesi’nde kaybettiğimiz insanlarımızı saygıyla ve hüzünle anıyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kartepe yeniden karla buluştu

Kartepe yeniden karla buluştu