20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

DERİNCE’DE GREV SİNYALİ

Derince’de grev sinyali

Hak-İş Sendikası’na bağlı Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin örgütlü olduğu Derince Belediyesi’nde işveren sendikası Yerel Sen ile devam eden Toplu Sözleşme görüşmelerinde yıllık ücretli izinlerin süresinde anlaşmazlık çıktı. Hizmet İş önümüzdeki hafta grev kararı alabilir

14 Mart 2017 Salı 22:46 Güncel

Derince Belediyesi’nde çalışan 117 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Yerel Sen’in mevcut anlaşmada 32 gün olan yıllık ücretli izin süresinin 30 güne indirilmesi teklifi Hizmet İş Sendikası tarafından kabul edilmedi. Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy daha önce böyle bir konunun gündeme getirilmediğini belirterek, “Tam anlaşacağız şeklinde beklerken pişmiş aşa su katıldı. Önümüzdeki hafta büyük ihtimalle grev oylaması yapılacak. Yıllık ücretli izinlerden herhangi bir düşüş yapmamız söz konusu değil” dedi. Yerel Sen binasında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerine Yerel Sen Genel Sekteri Mümtaz Uzun, Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, iş yeri temsilcileri ve arabulucu Abdulkadir Şenkal katılım gösterdi.

 

ARABULUCU İLE ANLAŞMA ARANIYOR
Yerel-Sen ile Hizmet-İş Sendikası yeniden bir araya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 1018 kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 4’ncü görüşmeleri yapıldı. Taraflar arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması sonrasında arabulucu dönemine geçilmişti. KOÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Abdülkadir Şenkal atanmıştı. Taraflar arasında ki görüşmeler de yüzde 7 zam teklifi yapılmıştı. Bu görüşmelerde elde edilecek olan sonuca göre Cuma günü saat 14.00’de Belde A.Ş. ve İSU çalışanları için yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde etkili olacak. Yerel-Sen tarafından Belde A.Ş. çalışanları için ortalama yüzde 8.5 ve İSU içinde yüzde 7 teklifinde bulunmuştu.

 

“YÜZDE 7’LİK TEKLİFİ KABUL EDEMEYİZ”
Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy toplu sözleşme görüşmeleri öncesi gerçekleştirdiği konuşmasında, “Geçen toplu sözleşme görüşmesinde büyükşehir belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğüyle alakalı yüzde 7’lik teklif tarafımıza yapıldı. Biz bunu hem iş yeri temsilcisi arkadaşlarımızla hem şubemiz, hem de işçi arkadaşlarımızla değerlendirdik. Enflasyonun giderek yükseldiği, Aralık’ta 8,3, Ocak’ta 9,3 ve Şubat’ta da 10, 1’e tırmandığı bir dönemde bu teklifi kabul etmemiz mümkün değil. Dolayısıyla görüşmelerimiz hem Yerel Sen’le hem de bundan sonra işverenin kendisiyle sürecek. Biz inanıyoruz ki, bu masada arkadaşlarımızı mutlu edecek bir toplu sözleşmeye imza atacağız.Bu zamana kadar büyükşehir belediye başkanımız ve ekibi bizleri yaklaşık 15 yıldır hiçbir zaman mahçup etmediler.Emeğin, alın terinin hakkını bilen, işçiye değer veren bir belediye başkanımız var.Biz bu toplu sözleşmenin de bu bakış açısıyla masada biteceğine inanıyoruz. İnşallah hayırlı bir sonuç çıkacak” dedi.

 

“PİŞMİŞ AŞA SU KATILDI”
Derince Belediyesi ile ilgili yapılan toplu sözleşme görüşmeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Ersoy, “Son olarak yapılan görüşmelerde, Derince Belediyesi ilk altı ay için yüzde 5, ikinci altı ay içinde yüzde 5 şeklinde bir teklifte bulunmuştu.Biz bu teklifi olumlu karşıladık. Derince Belediyesi’nin şahsına münhasır bu seferlik böyle bir toplu sözleşme ücretini değerlendirdik.Arkadaşlarımızda kabul etme arefesindeyken bu sefer de başka bir sorun çıktı. İdari maddeler ve toplu sözleşmede var olan yıllık izinle alakalı bir sorun çıktı.İşveren yıllık ücretli izinlerden aşağı düşüş anlamında bir teklif sundu.Daha önce böyle bir şey konuşulmamıştı. Tam anlaşacağız şeklinde beklerken pişmiş aşa su katıldı. Görüşmeler devam ediyor.Büyük ihtimalle genel merkezimiz grev kararını alıp,bizlere intikal ettirecek. Masada çözeri diye umut ediyorum.Önümüzdeki hafta büyük ihtimalle grev oylaması yapılacak. Yıllık izin mevcut sözleşmede 32 gün. Yerel Sen’in teklifi bunun 30 güne indirilmesi şeklinde. 2006’dan beri ücretli izinler 32 gün olarak devam ediyor. Buradan bir düşüş istenmesi söz konusu. Biz de bunu işçi arkadaşlarımızla değerlendirdik. Herhangi bir düşüş yapmamız söz konusu değil” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kimse yok mu derneği eski başkanı FETÖ’den hakim karşısında

Kimse yok mu derneği eski başkanı FETÖ’den hakim karşısında