25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,76 TL
  • 104.539
KOCAELİ 28°

CAMİ VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASINI KUTLADI

Cami ve Din Görevlileri Haftasını kutladı

Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal Cami ve Din Görevlileri Haftasını kutladı. Uysal, mesajını sosyal medya hesabından paylaştı

02 Ekim 2016 Pazar 12:27 Güncel

Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, mesajında şu ifadelere yer verdi: Diyanet İşleri Başkanlığının görevleri arasında, anayasa ve kanunlar çerçevesinde milletçe dayanışma ve bütünleşme anlayışıyla, siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak toplumu din konusunda aydınlatmak, cami ve mescitleri ibadete açmak ve yönetmek yer almaktadır.


Yüce Dinimizin evrensel tebliği ve mesajları camilerden tüm topluma iletilir. Camiler birlik ve beraberlik mekanlarıdır. Asli fonksiyonlarının dışında camiler; kültür merkezi, ibaret yeri, tarih ve geleneklerimizin yaşatıldığı kutsal mekanlardır.


Camilerimizi şenlendiren, anlam katanlar ise Din Görevlisi meslektaşlarımızdır. 03 Mart 1924 tarihinden beri fedakar ve cefakarca görev yapan Din Gönüllüsü arkadaşlarımız hiçbir karşılık beklemeden üzerlerine düşün vazifeyi yerine getirmenin gayreti içerisindedirler.


1986 yılından beri 01-07 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler Haftası”nın ismi Türk Diyanet Vakıf-Sen sendikamız tarafından Başkanlık yetkililerince imzalanan Ekim-2002 Kurum İdari Kurul sonrasında 05 Mart 2003 tarihinde “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştirilmiştir.


Fakat son yıllarda ve bu yıl da bu hafta içerisinde “Din Görevlileri”nin isminin geçmemesi ve sadece Camiler Haftası olarak anılması 130.000 civarındaki din görevlilerini üzmektedir. Bu haftada camilerimizin inşası, tadilat ve tamiratı ile vatandaşımızı camiye nasıl davet edebiliriz konuları konuşulurken bu görevi yapacak olan Din Görevlisi arkadaşlarımızın da daha iyi nasıl rehberlik yapabilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.


Din Gönüllüsü arkadaşlarımız; çalışma şartlarının iyileştirilmesi, lojman problemleri, ek gösterge farklılıklarının giderilmesi, tayin ve atama problemlerinin çözümü, amir-memur ilişkilerinin iyileştirilmesi, kurumdan istenilen taleplerin karşılanması gibi mevzuat içerisinde birçok beklentilerinin karşılanması konularında yetkililerden sıkıntılarına çözüm beklemektedirler.


Kutlanılan bu haftanın içerisinde Din Görevlisi isminin geçmesini beklemekteyiz. Bu konuda Başkanlık yetkililerimizi bir kez daha duyarlı olmaya ve Din Görevlilerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Önemli gün ve haftalarda verilen temalardaki insan onuru, sevgi, hoşgörü, kardeşlik ve birlik mesajlarının yerine getirilmesini arzu ediyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Ölümlü kaza 3 kişinin ölümüne sebep oldu ve...

Ölümlü kaza 3 kişinin ölümüne sebep oldu ve...