20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,895 TL
  • 4,592 TL
  • 161,11 TL
  • 106.090
KOCAELİ 28°

BURASI İZMİT KÖRFEZİ

Burası İzmit Körfezi

İzmit Körfezi’nde şimdiye kadar yaşanmayan büyüklükte bir çevre felaketi yaşanıyor. Körfez’in 28 bölgesine yayılan yakıt sızıntısı nedeniyle karabataklar ve diğer deniz kuşları telef oldu. Yetkililer kirliğin kimden kaynaklandığı ve facianın boyutları konusunda henüz bir açıklama yapmadı

14 Ocak 2017 Cumartesi 11:17 Güncel

Bu sabah saatlerinde ilk Poliport Limanı bölgesinde görülen ve daha sonra Körfez’in 28 bölgesine yayılan yakıt sızıntısı nedeniyle karabataklar ve diğer deniz kuşları telef oldu. Sızıntının ve facianın büyüklüğü saatler geçtikçe daha da anlaşılır olmaya başladı. Tüm Körfez’deki ekolojik dengeyi ve canlı hayatını tehdit eden yakıt sızıntısını önlemek için bariyerler oluşturuldu ve çalışmalar başlatıldı.

 

20 MİLLİK ALAN

Poliport, Evyapport, DP World Yarımca Limanı, Tüpraş İskelesi ve Derince Harikalar Sahili'nin bulunduğu 20 millik alan içerisinde görülen yakıt sızıntısı deniz trafiğini de olumsuz etkiledi. Bu bölgedeki gemilerin bordoları petrole bulandı. Med Marine Acil Müdahale Ekipleri, Seagull Deniz Temizlik Şirketi ve Mare Deniz Temizlik Şirketi kirliliğin oluştuğu bölgede temizlik çalışmalarını sürdürüyor.


KİM KİRLETTİ?

Sahillerinden mavi bayrak almak için yarışılan Körfez’de böylesine büyük bir deniz kirliliğinin ardından yetkililerin bir açıklama yapmaması ise büyük tepki çekiyor. Diğer yandan vatandaşlar böylesine büyük bir sorumsuzlukla İzmit Körfezi’nin kirletilmesine neden olan firmanın biran önce bulunması ve gerekli cezanın verilmesini istiyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Freni patlayan otomobil, apartman girişine uçtu

Freni patlayan otomobil, apartman girişine uçtu