25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,18 TL
  • 104.539
KOCAELİ 28°

BUGÜN BASININ VE İZMİT’İN ONUR GÜNÜ

Bugün basının ve İzmit’in onur günü

Bugün 16 Ocak Basın Onur Günü.

16 Ocak 2017 Pazartesi 15:23 Güncel

16 Ocak Basın Onur Günü’nün İzmit için ayrı bir önemi vardır. Çünkü Milli Mücadele döneminde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, mücadeleyi destekleyen 6 büyük gazetenin başyazarıyla İzmit’te; Kasr-ı Hümayun’da bir araya gelmiştir. 16 Ocak 1923’te gazetecilerin sorularını yanıtlayarak Cumhuriyetin fikri temellerinin atıldığı 5,5 saatlik bir toplantı yapan Atatürk, ülkenin rotasını da o tarihte çizmiştir. 

 

ANNESİNİN ACISINA RAĞMEN

14 Ocak 1923’te; yani toplantıdan iki gün önce annesi Zübeyde Hanımı kaybetmesine rağmen vatan sevgisiyle programını ertelemeyen Atatürk, yapılacak devrimlerle ilgili halkı bilgilendirmek ve halkın nabzını tutmak için yurt gezisine çıkmıştı. Anadolu ziyaretine gitmeden önce İlk işi de kendilerine büyük görev düşen gazetecilerle bir araya gelmek oldu. Ankara Hükümeti’nin İstanbul’daki temsilcisi Dr. Adnan Adıvar başkanlığında İstanbul’dan 6 başyazar İzmit’e getirildi. 
Kafilede; Velit Ebüzziya, Ahmet Emin Yalman, Falih Rıfkı Atay, Suphi Nuri İleri, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve İsmail Müştak’ın yanı sıra; Adnan Adıvar’ın eşi Halide Edip Adıvar, Kızılay Başkanı Hamit Bey ve İleri Gazetesi’nin İzmit temsilcisi muhabir Hakkı Kılıçoğlu yer almıştır. Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü olarak kullandığı Kasr-ı Hümayun’un giriş katında bulunan geniş salonda gazetecileri ağırlayan Atatürk, 21:30’da başlayan toplantıya, gece 03:00’te son vermiştir.

 

“BASIN MİLLETİN MÜŞTEREK SESİDİR”

Cumhuriyet’e giden yolda gazetecilerin sorularını cevaplayan Atatürk, Osmanlı’nın savaş politikasına, ulusal bağımsızlık mücadelesine, mücadelede karşılaştıkları sorunlara ve ileride yapılması gereken çalışmalara değinerek, 9 ay sonra ilan edeceği Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır aslında. “Basın milletin müşterek sesidir” diyerek gazetecilere verdiği değeri anlatan Atatürk’ü 16 Ocak Basın Onur Günü’nde bir kez daha saygı ve saygıyla anıyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

15 Temmuz kısa film yarışması salı akşamı

15 Temmuz kısa film yarışması salı akşamı