21 Kasım 2017 Salı

  • 3,955 TL
  • 4,641 TL
  • 162,81 TL
  • 105.347
KOCAELİ 28°

AKP REFERANDUMDAN SONRA OHAL’İ YİNE UZATACAK MI?

AKP referandumdan sonra OHAL’i yine uzatacak mı?

Referandum odaklanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile hükümetin bir süredir üzerinde çalışılan 3 kritik konuyu 16 Nisan sonrası karara bağlayacağı öğrenildi.

13 Nisan 2017 Perşembe 10:27 Güncel

Darbe girişiminin ardından ilan edilen 8 ayı aşkındır devam eden OHAL uygulaması 3 ay süreyle bir kez daha uzatılacak, yeni KHK’lar çıkarılacak ve OHAL Komisyonu hayata geçirilecek.

 

KHK’lar çıkarılacak

Gazete Habertürk’ten Volkan Yanardağ‘ın haberine göre, Hükümetin ajandasındaki bir diğer başlık, kanun hükmünde kararnameler (KHK) olacak. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bugüne kadar geçen sürede 21 KHK çıkarıldı. Kamudan ihraç ve iadelerin yanı sıra birçok alanda değişiklik yapan KHK’ların sonuncusu 29 Mart’ta yayımlandı. Hazırlıkları tamamlanan yeni KHK’ların referandum sonrasında yayımlanması düşünülüyor.

 

Komisyon kurulacak

İktidarın bir diğer gündemi de OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu olacak. Ocak ayında çıkarılan 685 sayılı KHK ile getirilen düzenleme, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından özellikle kamudan atılanlara yargı yolunu açması nedeniyle önem taşıyordu. KHK komisyon üyelerinin 1 ayda belirlenmesini öngörmesine karşın bu gerçekleşmedi. Referandumun ardından komisyon üyelerinin görevlerine başlaması ve komisyonun aktif hale gelmesi bekleniyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden kurum içi eğitim programı

Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden kurum içi eğitim programı