18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

AKP İLE FETÖ ARASINDA BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLATILDI!

AKP ile FETÖ arasında bir çözüm süreci başlatıldı!

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, Resmi Gazete’de yayınlanan vatandaşlıktan çıkarma kararını TBMM gündemine taşıdı.

06 Haziran 2017 Salı 16:22 Güncel
Vatandaşlıktan çıkarmanın FETÖ mensuplarının iadesini imkânsız hale getirdiğini belirten CHP’li Erdem, konuya ilişkin şunları söyledi:

AKP İLE FETÖ ARASINDA BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLATILDI!
 
“Uluslararası hukuk ve sözleşmeler dikkate alındığında vatandaşlıktan çıkarma kararı bize anlatıldığı gibi bir cezalandırma metodu değil, aksine ilgili kişiye yeni haklar sağlayan, sığınma talebini kolaylaştıran bir statü kazandırıyor. Bu düzenlemeyle iade talebi, sadece politik olarak değil, artık hukuken de imkânsız hale geliyor. Seçim meydanlarında ‘idam’ diye bağıranlar, bu düzenlemeyle bırakın idamı, herhangi bir şekilde yargılama bile yapamazlar. Anlaşılan AKP ile FETÖ arasında yeni bir çözüm süreci başlatıldı. Türkiye’de yürütülen soruşturmalar, tutuklamalar ve yapılan açıklamalar bunun en açık göstergesi. Yüzlerce insanımızı şehit eden ve yüzbinlerce insanı mağdur eden FETÖ’cüleri cezalandırmamak için başka bir formül bulunamazdı. Manevi ceza veriliyor diyenler de ne yazık ki bu tuzağı göremiyor. Terörist elebaşı Gülen zaten yirmi yıldır ülkeyi terk etmiş durumda, ülkeyle herhangi bir manevi bağı kalmış ki böyle bir ceza veriliyor. Bir tarafta gerçek teröristlere ödül gibi sözümona bir yaptırım; diğer tarafta aylardır Günyüzü gösterilmeyen Ahmet Şık’a, Nuriye Gülmen’e, Oğuz Güven’e FETÖ nedeniyle aklın almadığı cezalar veriliyor. İşte AKP’nin OHAL sonrası Yeni Türkiye tablosu.”

BU LİSTEDE ADİL ÖKSÜZ VE YURTDIŞINA KAÇAN ASKERLERİN ADI NEDEN YOK?

Başbakan Yıldırım’a verdiği yanıtlaması istemiyle önergede CHP’li Erdem şu soruları sordu:

Uluslararası hukuk dikkate alındığında, vatansız kişilerin bir ülkeye iadesi süreci nasıl işlemektedir? Vatandaşlıktan çıkarmak iadeyi kolaylaştıracak mıdır?

Seçim sürecinde meydanlarda firari FETÖ teröristleri için ‘yargılama ve idam’ gibi sözler hangi amaçla verilmiştir?
Vatansız kişilerin bulundukları ülkeye ‘sığınma’ talebinde bulunması, iade ve yargılama sürecini nasıl etkileyecektir?
Resmî Gazete’de yayınlanan 130 kişilik liste hangi kriterlere göre ve kimler tarafından hazırlanmıştır?
Emniyet’te yayınlanan listelerdeki teröristlerin tümü neden listede yer almamaktadır? Listede TSK imamı olduğu söylenen Adil Öksüz ve Yunanistan’a kaçan askerler neden bulunmamaktadır?
Listenin dördüncü sırasında yer alan Haydar Kırkan'ın 2016 yılında öldürüldüğü iddiası doğru mudur?
Vatandaşlıktan çıkarma tedbirine yönelik ‘yurda dönme’ çağrılı yeni listeler yayınlanacak mıdır?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İzmit'te sular kesildi

İzmit'te sular kesildi