18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

ABD İLE CASUSLUK KRİZİ KOCAELİ’DE BAŞLAMIŞTI!

ABD ile casusluk krizi Kocaeli’de başlamıştı!

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizinin tek sebebi Metin Topuz olarak gözükse de, bu tutuklama sadece buzdağının sadece görülen bir yüzü.

09 Ekim 2017 Pazartesi 13:35 Güncel
Türkiye ABD arasında ipler iyice gerildi. Kamuoyunda ABD’nin Türkiye’ye karşı uyguladığı vize ambargosunun nedeni Metin Topuz olduğu düşünülse de tek geçerli neden bu olmadığı gün ışığı gibi ortada. Türkiye uzun bir süredir ABD ajanlarına yönelik gözaltı ve tutuklama işlemi uyguluyor. Tarihler 24 Kasım 2016’yı gösterdiğinde İstanbul’a turist olarak geldiği ve ortadan kaybolduğu ileri sürülen ABD vatandaşı Joe Yat Yung Chan Kocaeli’nde ‘cinayete teşebbüs’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Cinayete teşebbüs iddiasıyla gözaltına alınmadan önce ABD vatandaşı Chan’ın Nusaybin’de gözaltına alındığı ve ABD istihbaratına çalıştığı ortaya çıkmıştı. 


POLİSİN SİLAHINI ALMAK İSTEDİ

Chan’ın üst aramasında 2 kamera, 1 yaka kamerası, 9 adet hard disk, flash bellek, düdüklü pusula, çelik yelek gibi malzemeler ele geçirildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınan ve sır gibi saklanan bu gözaltı işlemi ABD konsolosluğunun ‘kayıp başvurusu’ üzerine ortaya çıkmıştı. ABD konsolosluğu Joe Yat Yung Chan’ın kaybolduğunu ve bulunmasını istedi. Yapılan araştırmada Chan’ın ilimizde adam öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklandığı ABD konsolosluğuna bildirildi. Kandıra F tipi cezaevinde tutuklu bulunan Chan 24 Kasım’da Nusaybin de kıskıvrak yakalanmıştı. Casusluk faaliyeti yaptığı iddiasıyla o dönem gözaltına alınan ve daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Chan sınırdışı edilmek üzere göçler idaresi geri gönderme merkezine iade edilmişti. Chan, Göçler İdaresi Başkanlığında sınır dışı edilmeyi beklerken polise saldırmış, polisin silahını almak istemiş ve bunun üzerine tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 


FİDAN’IN ‘CHAN’ TALİMATI

Joe Yat Yung Chan tutuklandığı dönem Kocaeli Polisi yoğun güvenlik önlemi almış, MİT Müsteşarı Hakan Fidan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığını arayarak yoğun güvenlik önlemi alınmasını talep etmişti. Başsavcılık MİT müsteşarı Fidan’ın bu talebi üzerinde Chan’ın Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ve Kocaeli adliyesi arasındaki yol güzergâhında olağanüstü güvenlik önlemleri almış, ABD ajanı Chan’ın adliye binasına güvenli bir şekilde mahkeme huzuruna çıkışı temin edilmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

okan

10 Ekim 2017 Salı 06:53

bu vilayetteki abd vatandaşı olan ve ailesini türklükten çıkaran hainlere dikkat edin. ayhan zeytinoğluna

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de öldürülen Pakistanlı gencin katili bakın kim çıktı?

Kocaeli’de öldürülen Pakistanlı gencin katili bakın kim çıktı?