21 Kasım 2017 Salı

  • 3,927 TL
  • 4,614 TL
  • 162,19 TL
  • 103.912
KOCAELİ 28°

TEMENNİMİZ BU YÜKSELİŞİN KALICI OLMAMASI

Temennimiz bu yükselişin kalıcı olmaması

KSO Başkanı Zeytinoğlu ocak’ta ‘sıçrama’ yapan enflasyon rakamlarını değerlendirdi

03 Şubat 2017 Cuma 13:57 Ekonomi

TUİK tarafından açıklanan ocak ayı enflasyon rakamlarında beklentilerin üzerindeki artışı değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Sanayicilerin üretim maliyetleri açısından üretici fiyatları çok önemli. Temennimiz bu yükselişin kalıcı olmaması.” dedi. 

 

Fiyat endekslerindeki sıçramaya döviz kurlarındaki yükselişin neden olduğunu vurgulayarak tüketici fiyatlarında da ‘çift haneli enflasyon’ tehlikesinin ortaya çıktığına dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu:  “Dövizdeki artışın enflasyonu nasıl hızlandırdığını aralık ayında gördük. Dövizdeki kur artışının etkisi, ocak enflasyonunda kendini yeniden hissettirdi. Aylık TÜFE yüzde 2,46 artarak yıllık bazda yüzde 9,22 seviyesine yükseldi. ÜFE ise aylık yüzde 3,98, yıllık bazda 13,69 oldu. ÜFE’deki artış enflasyona zamanla yansıyacağı için önümüzdeki süreçte de enflasyondaki artış sürme eğiliminde olacak. Maalesef bu görünüm bize tüketici fiyatlarında da çift haneli enflasyonu işaret ediyor.” dedi.

 

-Sanayicilerin maliyetleri yükselecek
Sanayiciler için üretim maliyetleri açısından üretici fiyatlarındaki enflasyonu çok önemli olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu; “Üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 3,98, geçen yıla göre ise yüzde 13,64 artarak son yılların en yüksek düzeyine ulaştı. Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 29,26 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 12,00 ile kok ve rafine petrol ürünleri ve yüzde 7,61 ile ana metaller alt sektörlerinde gerçekleşti. Fiyatlar imalat sanayinde yüzde 3.87, madencilik taş ocakçılığı sektöründe yüzde 6.58, elektrik gaz sektöründe yüzde 4.12, su temininde yüzde 3.72 artış gösterdi. Döviz kurlarındaki artış maliyetleri tetikledi. Özellikle ÜFE’de aylık bazdaki artışın önümüzdeki ay TÜFE’yi de arttıracağını tahmin ediyoruz. Temennimiz bu yükselişin kalıcı olmaması.” değerlendirmesini yaptı. 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kaymakam Durmuş: KOTO’nun okulu kent için önemli

Kaymakam Durmuş: KOTO’nun okulu kent için önemli