22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,932 TL
  • 4,638 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

SANAYİ KAPASİTE KULLANIM ORANI ARTTI

Sanayi kapasite kullanım oranı arttı

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Ekim ayında yüzde 70 olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranı Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puan düşerken, bir evvelki aya göre 0,4 puan arttı.

26 Ekim 2016 Çarşamba 14:37 Ekonomi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlere göre kapasite kullanım oranlarında geçen aya göre 0,4 puan artış var. Yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 55,5’u kapasitelerinin bir evvelki aya göre arttığını bildirdi.” dedi.

 

Kocaeli genelinde, makine, otomotiv, plastik ve kauçuk sektörlerinde kapasitelerin ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, bunda otomotiv sektör yoğunluğu ve kış aylarının başlamasıyla kış lastiği talebindeki artışın etkisi olduğunu belirtti.
 

Firmaların iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 19’u, Kasım ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının artacağını, yüzde 57’si ise bu miktarın değişmeyeceğini ve yüzde 24’ü azalacağını beklemektedir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 15’i dış piyasa siparişlerinin artacağını, yüzde 64’ü sipariş miktarında bir değişme olmayacağını ifade etmişlerdir.” dedi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Tekne kaptanını öldüren cinayet zanlısı yakalandı

Tekne kaptanını öldüren cinayet zanlısı yakalandı