24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,928 TL
  • 4,659 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Hükümet; esnaftan çiftçiye, borçludan öğrenciye, yatırımcıdan mülkiyet sorunu yaşayanlara kadar milyonları rahatlatacak 8 hamle yaptı

06 Mayıs 2017 Cumartesi 13:02 Ekonomi

İndirimli esnaf kredileri yeniden düzenlendi. İndirimli esnaf kredisinden, KOSGEB'in sıfır faizli kredi desteğini alanlar da yararlanacak. Düzenleme KOSGEB destekleri yönüyle esnetildi.

 

TERÖR MAĞDURU DA YARARLANACAK

Terör mağduru çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları 1 yıl ertelendi. Çiftçilerin borçları, mal varlıklarının yüzde 30'unu kaybetmiş olmaları şartıyla 1 yıl süreyle erteledi. Bu imkandan Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde faaliyet gösteren ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçiler yararlanabilecek. İstanbul'un 130 yıllık sorunu çözülüyor. Yerleşim alanında ev, ahır ve müştemilatları bulunan Hazine'ye ait taşınmazların yüzölçümü 5 bin metrekareye kadar olan kısmı, kullanıcılarına rayiç bedel üzerinden doğrudan satılabilecek.

 

HURDA ARAÇLARI DA KAPSIYOR

Hurdaya çıkan araçlar üzerindeki hacizler kalkıyor, vergi borcu siliniyor. 1997 model ve daha eski taşıtların hurdaya ayrılarak tescil kaydının silinmesi durumunda, vergi cezaları silinecek. Hurdaya çıkartılan taşıt üzerindeki hacizler kaldırılacak. Devlete olan bütün borçlara yeniden yapılandırma fırsatı getirilirken, futbol kulüplerine de bir fırsat kapısı açıldı. Borçlarını 2'şer aylık dönemler halinde 36 taksitle ödeyebilecekler.

 

YATIRIMCIYA KOLAYLIK

İşletmeye geçmeyen elektrik üretim tesislerine ilişkin lisansların sonlandırılmasında esneklik sağlanarak yeni yatırımcıların önü açılıyor. 2 ay içinde başvuru yapanların lisans başvuruları sonlandırılıp teminatları iade edilecek. Türkiye'de 1.5 milyon dolar gayrimenkul yatırım fonu alan yabancılara vatandaşlık verilmesine ilişkin düzenleme yürürlüğe girdi. En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satmama, 2 milyon dolar sabit sermaye yapma veya 3 milyon dolar mevduatı 3 yıl süreyle elinde bulundurmak şartıyla Türk vatandaşlığı hakkı getirilmişti.
Öğrenciler, araştırmacılar kamuya ait eserlerden ücretsiz yararlanabilecek. Kütüphane, müzeler bünyesinde elektronik ortama aktarılan eserlerden dijital görüntü alırken ücret ödenmeyecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Albima Müslüman Oldu!

Albima Müslüman Oldu!