22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,969 TL
  • 4,666 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

KREDİ KARTI FAİZLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Kredi kartı faizlerinde değişiklik

Kredi kartlarına uygulanacak faizlerde yöntem değişikliğine gidildi ve faizler 18 baz puan indi

12 Kasım 2016 Cumartesi 18:58 Ekonomi

ParaAnaliz'in haberine göre; yüksek kredi kartı faizlerinde Merkez Bankası kritik bir adım attı. Banka, kredi kartlarına uygulanacak faiz oranlarında yöntemsel değişikliğe gitti. Bu yolla faiz oranlarında bir miktar da düşüş gerçekleşti.
Önce yöntemde ne değiştiğine bakalım. Açıklamada, “Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemi değiştirilmiştir. Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirlenecektir” denildi.

 

PEKİ FAİZ ORANLARI NE OLDU?

Devam edelim, “1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1,84, yabancı para için yüzde 1,47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, yabancı para için yüzde 1,97 olarak belirlenmiştir”
Yabancı para cinsini bir yana bırakıp çoğunluğun kullandığı TL kredi kartlarına ilişkin faizlere bakalım. Akdi faiz oranı yüzde 2.02'den yüzde 1.84'e indi. Gecikme faiz oranı ise yüzde 2.52'den yüzde 2.34'e çekildi. Bir başka ifadeyle faiz oranlarında 18 baz puan düşüş yaşandı.
Elbette bu Merkez Bankası tarafından belirlenen azami faiz oranları. Bankalar isterse bu oranının altında faiz oranları belirleyebilir. Nitekim son dönemde İşBankası kredi kartı faizlerinde indirime gitmişti.
Merkez Bankası açıklamasını bir uyarı ile bitiriyor: “Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır”.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Zekai Kahyaoğlu da sosyal medyanın kurbanı oldu

Zekai Kahyaoğlu da sosyal medyanın kurbanı oldu