23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,924 TL
  • 4,644 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

DOLAR VE EURO YENİDEN HAREKETLENDİ

Dolar ve Euro yeniden hareketlendi

Dolar/TL sabah saatlerinde 3.74'ün Euro/TL ise 3.99'un üzerinde işlem görüyor.

08 Şubat 2017 Çarşamba 10:25 Ekonomi

Dolar/TL sabah saatlerinde 3.74'ün Euro/TL ise 3.99'un üzerinde işlem görüyor.

 

Avrupa’da seçimlerin yarattığı endişeler ve ABD Başkanı Trump’ın politikalarına ilişkin belirsizlik global olarak piyasaları baskı altında tutarken, dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan faiz konusundaki sözleri ardından yükselişi hızlanan dolar/TL’de dış piyasalardaki gelişmeler izlenmeye devam ediliyor.


Erdoğan’ın faizler konusunda yorum yapması genelde Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale şeklinde algılandığından piyasada tepki yaratıyor.

 


ERDOĞAN’DAN FAİZ AÇIKLAMASI

Erdoğan, sık sık Türkiye ekonomisinin yüksek büyüme oranları ile yoluna devam etmesi gerektiğini vurgularken, faiz artışlarına ise büyümenin önüne geçtiği endişesiyle karşı çıkıyor. Dünkü gibi bazen bankacılık sektörünü de eleştirilerine ekliyor.


Dün de “Ülkemin faiz politikasından şikayetçiyim, bu faiz politikasıyla ülkem kalkınmaz, bu politika aslında bir sömürü aracıdır” diyen Erdoğan, “Finans sektörünün patronlarını insafa davet ediyorum başta kamu bankaları olmak üzere. TCMB’nin ilan ettiği faizi ikiye katlayarak kredi vermeye yeltenirsen, yüzde 15-16-17 ile bir yere varamayız” dedi.


TCMB’nin 2 puana varan sıkılaştırma adımları ve Fed’in Mart’ta faiz artırımı yapmayacağı beklentileri ile dolar/TL önceki gün 3.66 ile bir ayın en düşük seviyelerine gerilemişti.


TCMB’nin likidite adımlarının etkisi ve ABD tarımdışı istihdam verisinin Fed’in faiz artırım beklentilerini ötelemesi ardından dolar/TL’de görülen geri çekilme doların global bazda değerlenme eğilimine girmesiyle diğer gelişmekte olan ülke para birimlerindeki harekete benzer şekilde terse döndü.

 


DIŞ PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları bu sabah ABD Başkanı Donald Trump’ın izlediği politikaların yarattığı soru işaretleri ve Fransa’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle zayıflayan yatırımcı güvenine paralel olarak gerilerken, euro da baskı altında kaldı.


Uzmanlar geçen haftaki güçlü ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından hafta başında yükselen piyasaların Avrupa’daki siyasi risklere odaklandığını belirtti.


Avrupa’da bu yıl Fransa, Hollanda ve Almanya’da devlet başkanlığı seçimleri yapılacak olması, İtalya’da da seçime gidilmesi ihtimali siyasi endişe yaratıyor.


ABD Başkanı Donald Trump’ın harcamaları artırarak ekonomik büyümeyi artıracağı beklentisi ve güçlü küresel makro ekonomik veriler Kasım ayından bu yana dünya hisse senedi piyasaları ve doların değer kazanmasını sağladı. Ancak Trump’ın ekonomiyi destek politikalarının hâlâ altını doldurmaması ve 20 Ocak’ta göreve başlamasından bu yana farklı alanlarda ortaya koyduğu tavır yatırımcılarda huzursuzluk yarattı.
Yurtiçi tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 10.99, valörde son işlemde yüzde 11.01 seviyesindeydi.


Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.34 seviyesindeydi.


Kapalıçarşı’da gram altın 148 TL’den, çeyrek altın 243 TL’den yarım altın 487 TL’den tam altın ise 971 TL’den alıcısını bulacak.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İş dünyası, TOBB Ekonomi Şurası’nda moral depoladı

İş dünyası, TOBB Ekonomi Şurası’nda moral depoladı