18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

CARİ AÇIĞI DÜŞÜRMEK İÇİN İHRACAT VE TURİZM GELİRLERİNDE ARTIŞ GEREKLİ

Cari açığı düşürmek için ihracat ve turizm gelirlerinde artış gerekli

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu cari açığı düşürmek için ihracat ve turizm gelirleri ile yabancı sermaye girişlerinin artmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

11 Nisan 2017 Salı 11:55 Ekonomi

Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Son altı aydır yıllık cari açık yatay seyrediyor. Cari açık şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 564 milyon dolar artarak 2 milyar 527 milyon dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık cari açık rakamı ise 33 milyar 747 milyon dolara yükseldi. Geçen yıla göre dış ticaret açığının artmasının yanında turizm gelirlerindeki düşük performansın cari işlemler hesabının açık vermesinde etkisi olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki ay yıllık cari açıkta baz etkisi ile biraz gerileme bekliyoruz. Cari açığın seyrini önümüzdeki aylarda ihracat ve turizm gelirleri değiştirecek.” dedi.


Cari açığın düşürülmesi için yatırımların ve yabancı sermaye girişlerinin arttırılması gerektiğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Doğrudan yatırımlarda ocak ve şubat aylarında gerileme söz konusu. Henüz yatırımları çekme konusunda istediğimiz ivmeyi yakalayamadık. Önümüzdeki dönemde istikrar ortamının da sağlanmasıyla daha somut sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kandıra İlçe Müftülüğü‘ne yeni atama

Kandıra İlçe Müftülüğü‘ne yeni atama