20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,925 TL
  • 4,610 TL
  • 162,19 TL
  • 103.912
KOCAELİ 28°

AYHAN ZEYTİNOĞLU: “SANAYİ ÜRETİMİ TOPARLANMA İŞARETLERİ VERDİ”

Ayhan Zeytinoğlu: “Sanayi üretimi toparlanma işaretleri verdi”

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekim ayı sanayi üretiminde gerek eylül'e, gerek 2015'in ekim ayına göre gözlenen artışın sanayi üretiminin toparlanma eğilimini yansıttığını söyledi.

08 Aralık 2016 Perşembe 12:58 Ekonomi

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekim ayında 2015 ekim ayına göre yüzde 2 artış olduğunu ifade ederek; “Ekim ayında sanayi üretimindeki yüzde 2 büyüme bizleri sevindirdi. Eylül ayına göre de yüzde 3.7'lik bir artış var. Geçen ay gerek ülkemizde gerekse çevremizde yaşanan gelişmelerin etkisiyle üretimde ciddi bir düşüş olmuştu. Son çeyrekte sanayi üretiminde toparlanma beklediğimizi söylemiştik. Sanayi üretimindeki bu artış bizlere moral verdi. Bundan sonraki aylarda da üretim artışının süreceğini tahmin ediyoruz. ” dedi.


 
Yatırımlar açısından önemli olan sermaye malı üretimindeki yıllık yüzde 3,6 seviyesindeki artışı olumlu karşıladıklarını belirten Zeytinoğlu, “Yatırımların işareti olan sermaye malı üretiminin toparlanıyor olmasını memnuniyetle görüyoruz. Geçen ay bu kalemde yüzde 2,3 gerileme sözkonusuydu. Hükümetimizin yapısal reformlarla yatırım ortamını iyileştirmek ve finansmana erişimi kolaylaştırmak için aldığı tedbirlerin önümüzdeki dönem etkisini daha çok göreceğimizi düşünüyoruz.” dedi. 


 
Sanayinin alt sektörlerini değerlendiren Zeytinoğlu, ekim'de eylül'e göre imalat sanayindeki yüzde 4,1 ve 2015 ekim ayına göre imalat sanayi üretimindeki yüzde 1.7'lik artışın 'sürükleyici' etkisine dikkat çekerek şunları söyledi: “Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,4 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 5,7 ve imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 1,7 arttığını görüyoruz.” dedi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

18 yaşında kansere yenildi

18 yaşında kansere yenildi