24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,935 TL
  • 4,663 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

AMA VERGİSİNİ GERÇEKTEN DÜZENLİ ÖDEYENLERE İNDİRİM YOK!

Ama vergisini gerçekten düzenli ödeyenlere indirim yok!

Vergisini düzenli ödeyen mükelleflere % 5 indirim geliyor. İndirim hakkı 1 Ocak’tan itibaren verilmesi gereken beyannamelerde uygulanacak. Vergisini en düzenli ödeyen kesim olan çalışanlara ise hiçbir düzenleme yapılmıyor.

09 Kasım 2017 Perşembe 09:54 Ekonomi
Vergisini düzenli ödeyen mükellefler indirimle ödüllendirilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i oranında sağlanacak indirimin 1 Ocak itibarıyla geçerli olacağını vurguladı. 

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkarların indirim hakkı elde edeceğine dikkati çeken Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu: "Vergisini düzenli ödeyen mükellefe yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i oranında indirim sağlanacak. Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlarla kurumlar vergisi mükelleflerinden belirlenen şartları taşıyanlar bu haktan faydalanacak. Finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları kapsam dışı olacak."

Ülkemizde vergisini en düzenli ödeyen kesim ise ücretli çalışanlar. Ücretli çalışanlar, gelirine oranla toplumun en çok vergi veren kesimi. Vergiler maaşlarından kesilen bu ücretli çalışanlar hiç bir vergi düzenlemesinden yaralanamıyor. Vergisini peşinen ödeyen işçi ve memurlara da dürüst vergi mükellefleri gibi yüzde 5 indirim verilmesini gerekmekte.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Benzine yapılan zam kesmedi bir tane daha geliyor!

Benzine yapılan zam kesmedi bir tane daha geliyor!