22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,960 TL
  • 4,654 TL
  • 163,77 TL
  • 104.886
KOCAELİ 28°

YAMAK'TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Yamak'tan önemli açıklama

KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak Adalet Kurultyı'nda imam hatiplerle ilgili sarf edilen sözlere eleştiri getirdi.

31 Ağustos 2017 Perşembe 15:01 Eğitim
CHP’nin Adalet Kurultayı Çalıştayı’ nda söz alan Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Müdürü Kazım Güleçyüz 'ün imam hatip okulları hakkındaki beyanlarını üzülerek izledik.
Dini bir cemaatin medya kuruluşunu temsilen konuşan Güleçyüz, İslam'ın yüz akı bir nesil yetiştiren imam hatipleri doğrudan hedef almış ve bu okullarda okuyan yüz binlerce öğrenciyi 'militan' olarak nitelemiştir.
Yeni Asya gurubunun temsilindeki bir ismin, din eğitimi başta olmak üzere eğitimde önemli bir model oluşturmuş ve nesillerdir bu ülkeye hizmet etmiş nice değerli isme çatı olan imam hatipleri 28 Şubat savunucularının sözlerini kullanarak olumsuzlaması ciddi bir paradokstur.
İmam hatipler, hiçbir zaman hiçbir siyasi oluşumun arka bahçesi olmamıştır. Devletin resmi müfredatıyla bugüne dek milyonlarca mezun veren bir eğitim kurumunu siyasi malzeme olarak kullanıp hakarette bulunmak en basit tabirle yakışıksızdır.
İmam-Hatip nesline çamur atmaya çalışanların ilki Kazım Güleçyüz değildir, sonuncusu da olmayacaktır. Bu şekilde, milletin imam hatiplere olan inancını kendi ucuz siyasetleri uğruna kirli dillerine dolamaya kalkanlar, tarihin çöplüğünde yer almaktan kurtulamamışlardır.
İmam-Hatipler bu milletin yeniden doğuşunun ve dirilişinin emektarıdır ve ismiyle müsemma şekilde "öncü" olma idealindedir. Sorgusuz itaat ederek belli çevrelere esir olma anlayışı imam hatip neslinin genlerine aykırıdır. İmam hatip nesli, İslam'ın en temel hakikatlerini en doğru kaynaklardan öğrenmektedir. Peşi sıra beşeri ilimlerin tümüne de vakıf olan bu neslin, kimsenin güdümünde olması mümkün değildir.
Bir süredir halkın İnanç ve değerleriyle barıştığını ve geçmişin vagonlarını terk ettiğini deklare eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ nun, partisinin düzenlediği çalıştayda imam hatip düşmanlığı sergileyen Kazım Güleçyüz' ün önyargılı ve art niyetli fikriyatını tekzip edip etmeyeceği dikkatle izlenecektir. Bu konu aynı zamanda CHP'nin açıklamalarındaki samimiyetin de değerlendirilmesi için bir ölçüdür.
Yeni Asya Grubunun, bir an önce hem İmam hatip camiasından hem öğrencilerimizden hem de çocukları bu okullarda okuyan yüzbinlerce aileden özür dilemesini bekliyoruz. Milletin öz evlatlarını terörist gibi göstermek kimsenin haddi değildir, hiçbir zaman da olmayacaktır. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Otomobil önce motosiklete sonra minibüse çarptı: 2 yaralı

Otomobil önce motosiklete sonra minibüse çarptı: 2 yaralı