18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ FIRSATÇILIK YAPIYOR

Kocaeli Üniversitesi fırsatçılık yapıyor

Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) işten çıkarılan 19 araştırma görevlisinin durumu Meclis gündemine taşındı. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulunda araştırma görevlileri hakkında konuştu.

17 Kasım 2016 Perşembe 10:30 Eğitim

Üniversitenin, öğretim üyesi olmayı çoktan hak etmiş araştırma görevlilerini daimi kadroya geçirmek yerine, işsiz bırakmasını hukuksuz bulan Tarhan, "Kocaeli Üniversitesi'nin akademisyenleri işten atması sadece fırsatçılıkla açıklanabilir. Kocaeli Üniversitesi hiç bir yasal dayanağı olmayan hukuksuz işlemlerini derhal geri almalı ve söz konusu 19 akademisyenin atamasını yapmalıdır" diye konuştu.


CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşma şöyle: "Kocaeli Üniversitesi yıllardır Yardımcı Doçent kadrosu bekleyen, 19 araştırma görevlisini 15 Kasım itibariyle işten çıkarmıştır. 3 hafta önce bu akademisyenlerle ilgili fakülte dekanlıkları ve bölüm başkanlıklarından görüş yazısı istenmiştir. Tüm görüş yazıları olumludur, buna rağmen bu hocalarımızın işten çıkarılmasını anlayabilmek mümkün değildir. Bir çok üniversitede aynı durumda olan araştırma görevlisi 33/a kadrosuna atanırken, Kocaeli Üniversitesi'nin bu akademisyenleri işten atması sadece fırsatçılıkla açıklanabilir. Kocaeli Üniversitesi hiç bir yasal dayanağı olmayan hukuksuz işlemlerini derhal geri almalı ve söz konusu 19 akademisyenin atamasını yapmalıdır."


NE OLMUŞTU?
1 Eylül 2016 tarihinde 674 sayılı KHK ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kaldırılmıştı. Bu kapsamdaki tüm araştırma görevlileri 33/a kadrosundan, daha güvencesiz olan 50/d kadrolarına geçirilmeye başlanmıştı. Fakat Kocaeli Üniversitesi, (KOÜ) öğretim üyesi olmayı çoktan hak etmiş araştırma görevlilerini daimi kadroya geçirmek yerine, onları 15 Kasım 2016 tarihi itibariyle işsiz bırakmıştı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İhraç edilen 203 hakim ve savcının tam listesi

İhraç edilen 203 hakim ve savcının tam listesi