20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,895 TL
  • 4,592 TL
  • 161,11 TL
  • 106.090
KOCAELİ 28°

İŞTE TEOG'UN YERİNE GELEN SİSTEM

İşte TEOG'un yerine gelen sistem

Yüzbinlence öğrenci ve veli TEOG'un yerine getirilecek yeni sistemi beklemekteydi.

05 Kasım 2017 Pazar 12:28 Eğitim
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemi açıklıyor. Yılmaz, "Mahalli yerleştirme sistemi getirdik. Öğrenciler adreslerine en yakın okula yerleştirilecek" dedi. Anadolu Ajansı Editör Masası'na katılan Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG'un yerine getirilen yeni sistemin nasıl olacağını açıklıyor. 

Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları:

"Yeni sistem tamamlandı. Mevcut sistem bu ana kadar gelenlerin en iyisiydi. Peki neden değiştirildi? Bu sınav yarışının okul dışı kaynaklara öğrenciyi yönlendirdiği şeklinde algı var. Bizler vatandaşlarımızından velilerimizden her ne şikayet gelirse dikkate almak zorundayız. Herkes bu eksiklerden mutabık. "

İŞTE TEOG'UN YERİNE GELEN SİSTEMİN ADI

"TEOG'un yerin stresi kaldıracak, basit bir sistem getirelim. Bizim sistemimiz şu: Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi'ni getirdik. Öğrenciler edresine  en yakın okula yerleştirilecek. 1 milyon 200 bin öğrenci bu sisteme tabi  olarak yerleştirilecek. "

"Bizim getirdiğimiz bu sistemde de evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Ortaokulla lise arasında bir bağı kurmuş oluyoruz. Bu yüzde 90'un üzerindeki öğrenciler için. Akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu okulun başarı yüzdesini yükseltecek. Sınıfınızda bir başarılı öğrenci varsa, o arkasından birçok öğrenciyi de sürükleyecektir. Akadamik seviyesi farklı öğrencileri aynı sınıfta tutarak genel başarıyı artıracağız."

"Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir. Bunun için bizim bütün liselerimizi fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullar ayarına çıkarmamız lazım."

YÜZDE 10 İÇİN SINAVA YAPILACAK 

"Yüzde 90 adresine yakın okullara gidicek. Geri kalan yüzde 10'luk kısım için ise bir sınav yapılacak. isteyen bu sınava girebilecek. "

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Duyar icra kurulunu tanıttı

Duyar icra kurulunu tanıttı