21 Kasım 2017 Salı

  • 3,963 TL
  • 4,655 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

YENİ KHK İLE 3 BİN MAHKUMA TAHLİYE YOLU AÇTI

Yeni KHK ile 3 bin mahkuma tahliye yolu açtı

Dün sabaha karşı yayınlanan OHAL KHK'sı ile 10 bin mahkum kapalı cezaevinden açık cezaevine geçecek, 3 bin mahkum ise denetimli serbestlik kapsamında tahliye olacak.

26 Ağustos 2017 Cumartesi 09:15 Asayiş
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 3 bin mahkum ise denetimli serbestlik kapsamında tahliye olacak.

Düzenlemelerdeki "mahkum takası" maddesine göre, Türkiye vatandaşları hariç olmak üzere tutuklu veya hükümlüler, ırkı, etnik kökeni, dini, vatandaşlığı nedeniyle cezalandırılmayacağı, işkenceye maruz kalmayacağı gibi güvenceler bulunması kaydıyla milli güvenliğin veya ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde Dışişleri Bakanı’nın talebi, Adalet Bakanı’nın teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile başka bir ülkeye iade edilebilecek veya başka bir ülkede tutuklu ya da hükümlü bulunanlar ile takas edilebilecek.

Mahkumlara ilişkin madde ise, kapalı cezaevindeki hükümlülerin infaz edilen disiplin cezalarının kaldırılması için aranan süre koşulunu, 1 Ağustos 2017’den önceki eylemleriyle sınırlı olmak üzere kaldırıyor. Bu düzenleme ile yaklaşık 10 bin hükümlü kapalıdan açık cezaevine ayrılacak.

Bunların 3 bini denetimli serbestlik kapsamında hemen tahliye olacak. "Terör", "darbe" ve "cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar"dan hükümlüler düzenlemeden faydalanamayacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Murtaza Tezbiçer

26 Ağustos 2017 Cumartesi 09:51

YAZININ BAŞLIĞINI KİMSE OKUMUYOR MU ?? TAHLİYELE NE DEMEK ??

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Sağlık Alanında Kocaeli Öncü Oluyor

Sağlık Alanında Kocaeli Öncü Oluyor