18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

YELİZ KORAY’I BAKIN HANGİ KURUMA ŞİKAYET ETMİŞLER…

Yeliz Koray’ı bakın hangi kuruma şikayet etmişler…

Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yeliz Koray, adli kontrol talebiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

16 Temmuz 2017 Pazar 21:21 Asayiş
Haber: Caner Aktan
Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün akşam saatlerinde evinde gözaltına alınan gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yeliz Koray “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik” ve “terör propagandası yapmak” iddiasıyla yürütülen soruşturmada adli kontrol talebiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yeliz Koray’ın gözaltına alınması ve soruşturmanın açılmasını sağlayan ihbarın 112 Acil’e yapıldığı ortaya çıktı. İsmi ve kim olduğu bilinmeyen bir şahıs 112 Acil’i arayarak Koray hakkında şikayette bulundu. Bunun üzerine harekete geçen savcılık Kocaeli Koz Gazetesi’nin ortaklarından ve Yazı İşleri Müdürü olan Yeliz Koray hakkında soruşturma başlattı.

“FETÖ’CÜ POLİS VE SAVCILARDAN BASKI GÖRDÜK”
Güvenlik şube müdürlüğü ekipleri tarafından evinde gözaltına alınan ve bir gün gözaltında kalan Yeliz Koray ifadesinin ardından Kocaeli Adliyesi’ne sevk edilmişti. “Yerim destanınızı” isimli makaleyi yazan Koray, söz konusu yazıda terörü övmediğini ve halkı kin ve düşmanlığa sevk etmediğini söyleyerek suçlamaları reddetti. Koray,  “Benim o terör örgütüyle hiçbir ilgim yoktur, olamaz da. FETÖ PYD silahlı terör örgütüne yönelik Kocaeli Koz Gazetesi’nin yayınları ortadadır. Amacım FETÖ PYD silahlı terör örgütünün doğrudan veya dolaylı propagandasını yapmak değildi. 15 Temmuz’da hayatını kaybeden şehitlerimizle ilgili küçümseme veya o mücadeleyi yok sayma gibi bir niyetim yoktu. Kaldı ki 15 Temmuz öncesinde dergimizin FETÖ örgütüne yönelik haberleri dolayısıyla şu anda hakkında FETÖ’den işlem yapılan savcı ve polisler tarafından baskı görmüştür. Yazıdaki asıl amacım 15 Temmuz’a gösterilen önemin 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos gibi diğer milli bayramlara da gösterilmesini dile getirmekti. 

FETÖ’YÜ SON SATIRLARDA ELEŞTİRDİM
“15 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı aynı soruya farklı kanallarda verdiği sorular kafamı karıştırdı. Erdoğan’ın damadının darbe hakkında birbiriyle çelişkili açıklamalar yaptığını gördüm. Erdoğan’ın damadı, bir programda güvenlik sebebiyle 4 farklı uçağın dört farklı noktada bekletildiğini söylemesine rağmen bir diğerinde darbe haberini öğrenir öğrenmez kendilerine tahsis edilen bir uçakla gittiklerini söylemişti. Suç işleme kastım yoktur. FETÖ’ye yönelik geriye yönelik yaptığım eleştirisel haber ve makaleleri sizlere sunabilirim. Ben FETÖ eleştirimi yazımın son satırlarında büyük harflerle kovamadınız, temizleyemediniz şeklinde yaptım. Çünkü ülkemiz hala bu örgütten temizlenmedi. Özellikle siyasi ayağına hiç girilmedi”

“AĞIRIMA GİDİYOR” 
Koray ifadesini şöyle tamamladı; “Geçtiğimiz yıl, darbeden 1 ay önce hazırladığımız Koz Haber Aktüel Dergisinde konuya yer vererek “FETÖ’yü Kocaeli’de kim koruyor” başlığıyla haberler yapmıştık. Orada FETÖ’nün Kocaeli’de nasıl yapılandığını yazmıştık. İki kez polis ofisimizi bastı. 15 Temmuz’dan sonra FETÖ üyeliğinden işlem gördüğünü bildiğim başsavcı dergimizi kapatma kararı bile aldı. O dönem 15 Temmuz yokken biz FETÖ ile mücadele ediyorduk ve yanımızda kimse yoktu. Şimdi terör propagandasıyla burada olmak ağırıma gidiyor. Tüm milli bayramlara aynı değerin gösterilmesini istediğim için böyle bir yazı yazdım. Ben 15 Temmuz’u kutladığımız gibi 19 Mayıs’ı 23 Nisan’ı da kutlamak istiyorum. 15 Temmuz’a atfedilen değerin, hassasiyetin diğer milli bayramlara da gösterilmesini istiyorum. Yazımın amacı budur” dedi. 

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA
Koray’ın avukatlığını Av. Serdar Önür yaparken; Cumhuriyet Savcısı Abdülhamit Durgut Koray’ın adli kontrol talebiyle tutuksuz yargılanmasına karar vererek mahkemeye sevk etti. Mahkeme, Yeliz Koray’ın her ayın ilk Pazartesi günü 8 ay olmak şartıyla adli kontrol altına alınmasına karar verdi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 9 Yorum

eyyüp arslan

17 Temmuz 2017 Pazartesi 22:35

helal olsun sana Yeliz..çok erkeğin yapamadığını yaptın, tebrikler, alnından öpüyor, ALLAHA emanet ol. yanındayız..saygılr

Aziz Şibga

17 Temmuz 2017 Pazartesi 19:00

Memleketin halini anlatmışsın,hak,hukuk,adalet bitmiş,en büyük cemaat veya tarikat medeniyet içinde yaşamaktır,yani Medeniyet tarikatıdır,demokrasiyi özledik,huzuru özledik.iyi eğitimi özledik,iyi yargıyı özledik,iyi bbir iktidarı özledik arkadaşlar.

berlin

17 Temmuz 2017 Pazartesi 14:25

alcaklar feto$ darbe bahane muhalefeti susturmak $ahane, zaten tayyip hitleri örnek aldigini söylemi$ti, fetöcü ariyorlarsa rte ve akp hatta bunlara oy verenler dahil aynaya baksinlar, bunlar gitmeden ülke düzelmez, artik izinlerin de tadi kalmadi, bu"Din taciriyobazlar gitmeli"Rte nin merinoslardan almanyada da cok.

Ali Artvinli

17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:49

Aklıma birden Nasrettin hocanın fil ****si geldi.

Okan

17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:36

Bizler sizin arkanızdayız ve ne dediğinizi herkes ama herkes çok iyi anladı. Ama Cumhuriyet değerleri onlara batıyor.

Hasan Ahlat

17 Temmuz 2017 Pazartesi 06:11

Bu yazı birilerine fena halde batmış.

Ali Karp

16 Temmuz 2017 Pazar 23:54

Dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlar...

Aslan Yıldız

16 Temmuz 2017 Pazar 23:27

Yarın en yakın gazete bayisine gidip, destek için 10 tane Kocaeli Koz Gazetesi alacağım..

izzet özkan

16 Temmuz 2017 Pazar 21:58

helal olsun kız sana her zaman yanın dayız demekki gerçekler acı geldi bazılarına demekki dogru yoldasın

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İl sınırında kaza: 1 yaralı

İl sınırında kaza: 1 yaralı