18 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 160,67 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

TERÖR PROPAGANDASINA 3 YIL HAPİS

Terör propagandasına 3 yıl hapis

Terör propagandasına 3 yıl hapisKocaeli'de sosyal medyada terör örgütü PKK/KCK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla yargılanan sanık, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı

24 Nisan 2017 Pazartesi 16:50 Asayiş

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklu bulunan sanık Nur Sait Tekgül ile avukatı katıldı. Kimlik tespitinin yapılması ve iddiaların hatırlatılmasının ardından söz verilen Tekgül, üzerine atılı suçu kabul etmediğini ifade ederek, iddianamede belirtilen hesabın kendisine ait olmadığını söyledi. İddia olunan paylaşımları da kendisinin yapmadığını iddia eden Tekgül, telefonuyla facebook hesabına girmediğini kaydetti. Sanık avukatı Özgür Devran Üneşi de müvekkilinin bir partide görev yaptığını, o dönemde kendisini tanıyan kişilerce bu hesabın açılmış olabileceğini öne sürdü. Tüm delillerin toplandığını anlatan Üneşi, müvekkilinin tahliyesini istedi. 

 

TAHLİYE EDİLDİ

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını veren cumhuriyet savcısı, kendi adına olan sosyal medya sitesi Facebook üzerinden aynı suçu işleme kararının icrası kapsamında farklı tarihlerde birden çok şekilde terör örgütü PKK/KCK'nın şiddet, cebir içeren yöntemlerini övücü ve teşvik edici paylaşımlar yapmak suretiyle örgüt propagandasını yaptığı, böylelikle üzerine atılı suçu işlediği tüm yargılama kapsamında anlaşılan sanığın 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 7/2, Türk Ceza Kanunun 43/1, 53, 63. maddeleri gereğince cezalandırılmasını talep etti.Mahkeme heyeti, sanığı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Heyet, verilen ceza miktarı ve tutuklama tarihini dikkate alarak sanığın tahliyesine karar verdi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Zeytinoğlu: “Kapasite kullanım oranlarındaki artış sanayici olarak bizleri sevindirdi”

Zeytinoğlu: “Kapasite kullanım oranlarındaki artış sanayici olarak bizleri sevindirdi”