20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,918 TL
  • 4,612 TL
  • 162,19 TL
  • 103.756
KOCAELİ 28°

SOSYAL MEDYADA TERÖR PROPAGANDASINA HAPİS CEZASI

Sosyal medyada terör propagandasına hapis cezası

Sosyal medyada terör örgütü DHKP-C'nin propagandasını yaptığı iddia edilen sanığın duruşması yapıldı.

11 Mayıs 2017 Perşembe 09:15 Asayiş

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Gökhan Gedik ile avukatı Yüksel Genç katıldı. Mahkemede söz verilen sanık Gedik, üzerine atılı suçu reddederek, iddianamede belirtilen Facebook adresinin kendisine ait olduğunu söyledi. Bir fabrikada işçi olduğunu ve Facebook'ta fazla zaman geçiremediğini ifade eden Gedik, buradan bazı paylaşımlar yaptığının doğru olduğunu kaydetti.

Gedik ayrıca, "Ben sadece başkalarının yazdığı şeyleri paylaşıyorum. Hiçbir şekilde kendim yazmadım. Yorum yapmadım. Paylaşımlarımda kimseye hakaret söz konusu değildir." Dedi. Sanık avukatı Genç de sanığın suç işleme kastı ve terör örgütlerinin suç içeren eylemlerini meşru gösterme durumu olmadığını anlatarak, tahliyesini istedi.

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını veren cumhuriyet savcısı, sosyal paylaşım sitesi Facebooküzerinden aynı suçu işleme kararının icrası kapsamında farklı tarihlerde birden çok şekilde terör örgütü DHKP-C'nin şiddet, cebir içeren yöntemlerini övücü ve teşvik edici paylaşımlar yapmak suretiyle örgüt propagandası yaptığı, böylelikle üzerine atılı suçu işlediği tüm yargılama kapsamında anlaşılan sanığın 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 7/2, Türk Ceza Kanunun 43/1, 53, 63. maddeleri gereğince cezalandırılmasını talep etti. 

Mahkeme heyeti sanığı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırırken, verilen ceza miktarı ve tutuklu bulunduğu süreyi göz önüne alarak sanığın tahliyesine karar verildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

AÖF sonuçları açıklandı

AÖF sonuçları açıklandı