19 Kasım 2017 Pazar

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ ERİŞİLEBİLİR STANDARTLARA UYMAYINCA…

SGK İl Müdürlüğü erişilebilir standartlara uymayınca…

SGK’DAN KOVULDULAR!Toplumsal Engelli Hakları ve Erişilebilirlik Denetleme Derneği Başkanı Sinan Kilit, SGK İl Müdürlüğü binasının engelliler için uyumlu olmadığını söylemek için ziyarete gittikleri SGK İl Müdürü Nurettin Nacar’ın kendilerini azarlayarak kovduğunu söyledi. Engelli haklarını için bir sivil toplum kuruluşunda görev olan arkadaşıyla dün Nacar’ı ziyaret ettiğini belirten Kilit, “5378. Sayılı yasaya göre her kurum engellilere uygun olmalı. Çünkü devlet bunu yasal hale getirip bazı standartlar koydu. Eğitimli rampa olması, kaymayan yüzey, biaille harflerin kullanıldığı bilgilendirme tablosu gibi şartlar var. Kurumlarda standartların biri bile uymuyorsa erişilebilir olmamış oluyor” dedi.

06 Temmuz 2017 Perşembe 21:39 Asayiş

BİNADA HATA YOK DEDİ
Derneklerinin de bu amaçla kurulduğunu ve kurumlara danışmanlık yaptıklarını aktaran Kilit, “Daha önce sayın Nacar’a mail atarak binalarının standartlara uymadığını ve gerekli düzenlemeler yapılmazsa devletin bu konuda yaptırımlarının olduğunu yazdım. Kendisi de beni makamına davet etti. Görme engelli arkadaşımla birlikte giderek kendimizi tanıttık. Zor durumda kalmamaları için kendilerine yardım etmek istedik. Bize ‘Gidin derneğinizde oturun, bu işlerle ilgilenmeyin. Bizim binamızda hata yok dedi.’ 

KOVMAKTAN BETER ETTİ
Nacar’ın sözleri üzerine devletin koyduğu standartları gösterdiğini, bunun üzerine Nacar’ın odaya mühendis bir çalışanı çağırdığını aktaran Kilit, “Mühendis arkadaşa B-54 maddesini göstererek merdiven başındaki uyarı yüzeylerinin standartlarda belirtilen malzemeden olmadığını, kaygan olduğunu söyledim. Mühendis evet haklısınız deyince Nacar iyice sinirlendi. ‘Siz kim oluyorsunuz da devlet kurumunu denetliyorsunuz. Sizin yüzünden ceza alırsam size sorarım’ dedi. Kendisine amacımızın keşif yapmak olmadığını sadece standartları hatırlatmak olduğunu söylesek de dinlemedi. Odasından kovmaktan beter etti” dedi. 
KOCAELİ’DE TEK KİŞİYİM
Kendisinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı komisyonda denetçi olarak çalıştığını ve Türkiye’deki 10 kişiden birini olduğunu da sözlerine ekleyen Kilit, “Konuyla alakalı Kocaeli’de tam bilgi sahibi olan tek kişiyim. Birçok konuda kuruma danışmanlık yapıyoruz. Birçok kurum bizi seve seve çağırıyor ve eksikleri görüp çözüm noktasında bizden bilgi alıyor. Ama Nacar maalesef bize böyle davrandı” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

cemil kul

07 Temmuz 2017 Cuma 12:30

hakkında gerekli işlemler yapılacaktır devletin parasını har vurup savuramazlar arkadaşları tebrik ederim bu hükümet bu kanunu çıkarmış ve bu mudur kim oluyormuş haddini bilsin bu zihniyet deki müdür ve birokratlar hükümete ve güçlü Türkkiyeye zarar verirler

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Ağrı gezisi CHP’li meclis üyelerini açmadı!

Ağrı gezisi CHP’li meclis üyelerini açmadı!