24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,928 TL
  • 4,655 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

OHAL İLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME.. BAŞBAKAN AÇIKLADI

OHAL ile ilgili flaş gelişme.. Başbakan açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da yabancı basının temsilcileriyle bir araya geldi. Bloomberg News, Başbakan Yıldırım'ın toplantıda Olağanüstü Hal ( OHAL) süresinin 3 ay daha uzatılacağını söylediğini yazdı.

09 Mart 2017 Perşembe 16:17 Asayiş

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da yabancı basının temsilcileriyle bir araya geldi. Bloomberg News, Başbakan Yıldırım'ın toplantıda Olağanüstü Hal ( OHAL) süresinin 3 ay daha uzatılacağını söylediğini yazdı. Başbakanlık'tan konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi.

 

20 TEMMUZ'DA BAŞLADI

Mevcut durumda uygulamanın süresi 19 Nisan'da doluyordu. OHAL'in 3. kez 3 ay daha uzatılması durumunda 20 Temmuz 2016'da başlayan uygulama bir yılını tamamlamış olacak.


 
OHAL NEDİR?

OHAL (Olağanüstü Hal), devletler tarafından doğal afet, terör, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik kriz, kamu düzeninin ciddi oranda bozulması, yayın şiddet olayları gibi durumlarda ilan edilen ve sıkıyönetim kurallarının zorunlu olarak uygulanmasını mümkün kılan durumdur.

Olağanüstü hal durumlarında belirli yaş aralıklarındaki kişiler için çalışma zorunluluğu, gerektiği durumlarda para veya mal yükümlülüğüne el koyma gibi kararlar alınabilir.

Yakın tarihte Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ABD eyaletinde, Kanada'da, Fransa'da, Filipinler'de, Kırım Ukrayna'da, Myanmar'da, Venezuela'da ve Türkiye'de olağanüstü hal durumları belirli sürelerle uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde olağanüstü hal 4 biçimde bulunmaktadır; sıkıyönetim, olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hali olarak 1982 anayasasının 119-122 maddelerinde yer almaktadır.

Türkiye'de 2016 yılının Temmuz ayında gerçekleşen "15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi" bastırıldıktan sonra, kamu düzeninin yeniden kontrol altına alınması, askeri düzenin eski haline getirilmesi ve vatandaşların huzur/refaha ulaştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 21 Temmuz 2016 saat 01:00 itibariyle 346 kabul oyuyla 3 aylık olağanüstü hal ilan edilmiştir.

Türkiye'de ilan edilen 3 ay süreli olağanüstü hal, süre olarak yetersiz kaldığında, 3 Ekim 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu'nun kararıyla 19 Ekim 2016 saat 01:00 itibariyle 3 ay daha uzatılmıştır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Müşteriye hakaret eden satıcıya ceza

Müşteriye hakaret eden satıcıya ceza