20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,863 TL
  • 4,535 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

MURAT ÇAKMAK İKİNCİ KEZ HÂKİM KARŞISINDA

Murat Çakmak ikinci kez hâkim karşısında

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 10 aydır tutuklu bulunan Çakmak Marketleri Sahibi Murat Çakmak ve Hüseyin Karaman hakkında karar verildi.

25 Mayıs 2017 Perşembe 14:21 Asayiş
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Murat Çakmak ve Hüseyin Karaman, ikinci kez hakim karşısına çıktı. Çakmak Market zincirlerinin sahibi Murat Çakmak ile Hüseyin Karaman, ikinci kez hakim karşısına çıktı. Silivri Cezaevi’nden SEGBİS yönetimiyle duruşmaya bağlanan Murat Çakmak, “Bu iddiaları iftiradır. Bu iftiralara uğramak ağırıma gidiyor” dedi. Mahkeme sonunda hakim Murat Çakmak ve Hüseyin Karaman’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti sanıkların telefon kayıtların incelenmesi için davayı 19 Temmuz’a erteledi.

TAHLİYE TALEP ETTİ
Duruşmada konuşan Murat Çakmak, “İki telefonum var şu anda adli kontrolde olan. Birisinin şifresini söylemiştim, diğerini hatırlamıyorum. Yılmaz Kayacı’yı tanımıyorum. Çakmak Market 1935 yılında dedim yaptı. O zamanlarda ne FETÖ ne de cemaat yoktu. Bu işyeri nesilden nesile devam etmiştir. Himmet paraları ile kurulmuş değildir. Komik bir iftiradır. Dedikodulara dayalı iftiraya dayalı suçlamalar bunlar. Bu iftiralarla suçlanmak ağırıma gidiyor. Tahliyemi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

"GEÇERLİ DELİL YOK"
Avukat Ersayın Işık ise sanık Murat Çakmak’ı şöyle savundu: “Müvekkilin tutuklu kalmasını gerektirecek geçerli bir delil yoktur. 10 Haziran’dan beri tutuklular. İkisinin de mali durumu çok iyiydi. İsteseler o dönemde serbest kaldıklarında yurt dışına gider bir daha da gelmezlerdi. Ailevi ve ekonomik anlamda sıkıntılar başladı. İş yerleri burada, kaçma şansları yok. Bütün bağları Kocaeli’de. Kendileri her türlü cemaate yardım eden iş adamları olarak bilinirler ama hasbelkader böyle bir durum yaşandı” ifadelerini kullandı.

HİMMET İDDİASI
Hüseyin Karaman ise savunmasında şu ifadeleri kullandı; “Ben Yılmaz Kayacı’nın hakkımda vermiş olduğu ifadeyi kabul etmiyorum. Kendisini tanımıyorum. Benim Gölcük yolu üzerinde Bahçecik’te petrol istasyonum, hal içerisinde gıda satışı yaptığım bir yerimiz var. 40 yıllık emeklerimiz bunlar. Tamamen kendi paralarımızla kurduğumuz işyeri buralar. Himmet paraları ile bu iş yerlerini kurduğumuz doğru değildir. 1 Haziran’da telefonlarımız incelenmek üzere alındı, şifresi de istendi verdim” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Erdoğan'ın 'Kavurmacı' açıklamasına Bahçeli'den yanıt

Erdoğan'ın 'Kavurmacı' açıklamasına Bahçeli'den yanıt