19 Kasım 2017 Pazar

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

MAAŞ ZAMMINA KIZDI DİYE HYUNDAİ’DEKİ İŞİNDEN ATILDI

Maaş zammına kızdı diye  HYUNDAİ’deki işinden atıldı

Kocaeli işçi kenti ama sendikaların güçsüz olması işçilerin her geçen gün sorun yaşamasına neden oluyor. Bunlardan biri de hakkını aramak uğruna hukuksal mücadeleye giren İrfan Dikme. 1997 yılında operatör olarak başladığı Hyundai’de 20 yıl çalıştığını ve 2017 yılına kadar en iyi personel olarak sürekli övgüler aldığını söyleyen Dikme, az yapılan maaş zammını eleştirdiği için işten çıkartıldığını iddia etti. Olayın geçtiğimiz yıl zam ayında başladığını ifade eden Dikme, “İşçi arkadaşlarla birlikte o gün yürüyüş eylemi yapacaktık. Bizim bölümde 27 kişiydi. Müdürümüz bizi oraya katılmamamız için uyardı. Ben de kendilerine işçi elbisesini çıkarttıktan sonra dışarıda yapacaklarımıza karışamayacağını söyledim. O gün yürüyüş olmadı ama metal işçilerinin sosyal platformunda kıyamet koptu” dedi.

13 Temmuz 2017 Perşembe 22:58 Asayiş
İŞ ÇOĞALDI MAAŞ AZALDI

Metal Birleşenleri İşçi Sendikası’nın sosyal medya platformunda herkesin isimsiz olarak zamma tepki verdiğini, kendisinin ise ismiyle yorum yazdığını dile getiren Dikme, “20 sene önce günde 100 araba yaparken aldığımız parayla şimdi günlük 870 araba yaparak verdikleri maaşı karşılaştırıp adalet istedim. 20 dakika sonra müdürüm aradı. Hem o gün telefonla hem de ertesi gün iş yerinde müdürlerim ‘en azından gününde maaşlar yatıyor. Biz seni pamuklara sarıyoruz sen bizi sırtımızdan bıçaklıyorsun’ diyerek yazı yazmamı eleştirdiler. Kendilerine sinirlendiğim için yazdığımı söyledim”

YAZININ ACISINI ÇIKARTTILAR

İnsan kaynakları bölümüne giderek hakkında rapor yazıldığını ancak işe devam ettiğini, ancak bir yıl sonra iş akdinin fes edildiğini de sözlerine ekleyen Dikme, “20 yıl boyunca performans değerlendirmesi yapmayan şirket Mart ayında elime kağıt vererek performans düşüklüğünden işten çıkartıldığımı söylediler. Fabrikanın en çalışkan işçisi olmama rağmen performansı bahane göstererek işten attılar. Anladım ki geçtiğimiz yıl yazdığım yazının acısını çıkarttılar. Zoruma gidiyor, ben bunu hak etmedim. Tüm haklarımı vermelerine rağmen işe iade davası açtım. Evliyim ve 2 çocuğum var. Evim kira. Kimse işçinin ve nasıl ekmek götüreceğini düşünmüyor. Hakkımı sonuna kadar arayacağım. Önümüzdeki hafta hem onlar hem de mahkemeye şahit sunacağız. Adaletin tecelli edeceğinden şüphem yok” dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Başbakan darbe zamanı Kocaeli'de askerdeymiş!

Başbakan darbe zamanı Kocaeli'de askerdeymiş!