23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,908 TL
  • 4,632 TL
  • 163,64 TL
  • 106.713
KOCAELİ 28°

KOCAELİ'DE YENİ DOLANDIRICILIK TÜRÜ BAŞLADI!

Kocaeli'de yeni dolandırıcılık türü başladı!

Körfez ilçemizde yeni dolandırıcılık yöntemleri ortaya çıkmıştır.

16 Ekim 2017 Pazartesi 10:03 Asayiş

Geçtiğimiz hafta bir tüketici şu şekilde dolandırılmıştır.

Müşteri bankamatiğe hesap ekstresi  almaya gittiğinde, adına 15000 TL  kredi çekilmiş ve krediye yapılan sigorta kesintisini görmüştür. Bankaya gittiğinde bankadan beklediği yardımı alamayınca bankanın genel merkezini aramıştır.  Bankanın genel merkezi tüketiciye bir dilekçe yazıp dilekçeyi genel merkeze fakslamasını istemiştir. Aldığı cevapta;"Derhal Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe yazması" gerektiği belirtilmiştir.

 

Müşteri olayın sıralamasını anlatmasına gore;

Müşterinin adına diyalog yöntemiyle Tütünçiftlik Halk Bankası’ndan telefon üzerinden 15000 TL'lik kredi çekilmiştir. Şimdi diyalog yöntemiyle dolandırıcının muhtemelen krediyi tüketici adına çekme yöntemi şu şekildedir:

 

Tüketicinin kimlik fotokopisiyle tüketicinin kullandığı operatörün  bayisine gidip sim kartı kaybettim diyip, yeni simkart çıkartıyor. Bu sim  kartı çıkardıktan hemen sonra telefondan diyalog yöntemiyle krediye başvuruyorlar. Tüketicinin numarasına gelen onay kodu ile kredi onaylanıyor ve tüketici adına dolandırıcı 15000 TL'lik parayı çekiyor. Tabi burada yeni simkartı veren operatorün bayisi veya bayisinde çalışanda bu dolandırıcıyla ortak olabilir. Çünkü kimlik fotokopisindeki resme bakıp, hizmet talebinde bulunan kişi kimlikteki kişiyle aynı kişi mi değil mi bir bakmak gerekir. İnsanların bilgilerini 3. Şahıs ve kişilerle paylaşmamak gerekir.

 

Bu nedenle kimlik fotokopinizi verdiğiniz yerlere dikkat edin. Uyarı yapın. Çünkü adınıza kart açılabilir, kredi çekilebilir. Suç işlenebilir. Bu konularda dikkatli olun. Tüketicimizle ilgili gerekli mercilere şikayet başvurusunda bulunduk. Mahkeme kararıyla simkartı yenileyen operator bayisinden kamera kayıtlarıyla adaletim yerini bulması yakın zamanda gerçekleşecektir.

 

Tüketici Hakları Derneği Körfez Şubesi Temsilcisi Rasim KIRVELİ; "Emniyetimiz ve  diğer kurumlar dolandırıcılıklarla ilgili vatandaşı bilgilendiriyorlar. Hiçbir kamu çalışanı vatandaştan para istemez. Kısaca ıslak imzasız işlem yapamaz. Bunu unutmayalım." sözleriyle halkımızı uyarmıştır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Ford Otosan işçi alacak!

Ford Otosan işçi alacak!