20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,918 TL
  • 4,612 TL
  • 162,19 TL
  • 103.756
KOCAELİ 28°

KOCAELİ’DE YAKALANAN CANLI BOMBA DAVASINDA KARAR ÇIKTI

Kocaeli’de yakalanan canlı bomba davasında karar çıktı

Geçtiğimiz ocak ayında Gültepe’de yakalanan ve PKK terör örgütüne üye oldukları ihtimali üzerinde durulan iki şahsa terör örgütüne üye olmak suçundan 4’er yıl 2’şer ay hapis cezası verildi Geçtiğimiz Ocak ayında Kocaeli Emniyet’ine gelen bir istihbarat üzerine Terörle Mücadele Şube ekipleri Gültepe rampası mevkiinde arama gerçekleştirmiş, arama sırasında bir yolcu otobüsünü durdurmuştu.

30 Eylül 2016 Cuma 10:10 Asayiş

Geçtiğimiz ocak ayında Gültepe’de yakalanan ve PKK terör örgütüne üye oldukları ihtimali üzerinde durulan iki şahsa terör örgütüne üye olmak suçundan 4’er yıl 2’şer ay hapis cezası verildi

Geçtiğimiz Ocak ayında Kocaeli Emniyet’ine gelen bir istihbarat üzerine Terörle Mücadele Şube ekipleri Gültepe rampası mevkiinde arama gerçekleştirmiş, arama sırasında bir yolcu otobüsünü durdurmuştu.

Hatay’dan İstanbul’a gitmek için 41 ve 42 numaralı koltukta yolculuk yapan ve Türkçe bilmediklerini söyleyen, kendilerini Muhammet ve Zeynep olarak tanıtan şahıslardan şüphelenen ekipler şahısları gözaltına almıştı. Yapılan kontroller sonrasında gerçek isimlerinin Muhammet Hasan (21) ve Zilan kod adlı PKK terör örgütü üyesi olan Halime Hüseyin olduğu ortaya çıkmıştı.

TUTUKLANMIŞLARDI
Gözaltına alınan şahıslar ilk ifadelerinde Zilan kod adlı PKK üyesi Halime Hüseyin’in PKK terör örgütünden kaçtığını ve Muhammet Hasan’ın ona yardım ettiğini söylemişti. Polisin bombalı eylem yapma ihtimali üzerinde durduğu sanıklar tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bir önceki davada tutuklu sanık Halime Hüseyin, YPG’de kadınlardan sorumlu komutan olduğunu, PKK ve YPG’den çok eziyet gördüğünü bu nedenle örgütten kaçmak istediğini belirtmişti. Davanın 3. celsesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

4’ER YIL HAPİS
Bir önceki davada Interpol’den karar gelmesi isteği reddedildi. Savcı mütalaasında sanıkların PKK/KCK üyesi olduğu ve terör örgütünün Suriye’de bulunan yapılanması YPG’de aktif olarak görev aldıkları tespit edilmesi nedeniyle sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, kararında sanıkların YPG terör örgütüne üye olduklarının anlaşıldığını bu nedenle 5’er yıl cezalandırılmalarına, sanıkların geçmişleri ilişkileri, davranışları, suçun işleniş biçimindeki eğilimleri gözetilerek sanıkların ayrı ayrı 4’er yıl 2’şer ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan: Botoks yaptırmadım

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan: Botoks yaptırmadım