25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,18 TL
  • 104.539
KOCAELİ 28°

KOCAELİ'DE HANGİ HAKİM VE SAVCILARA SORUŞTURMA AÇILDI

Kocaeli'de hangi hakim ve savcılara soruşturma açıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamasında, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 93/1. maddesinde 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 7. maddesi ile yapılan değişiklik uyarınca hakim ve savcıların kişisel suçları hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisinin bağlı bulunduğu bölge adliye mahkemelerince yapıldığı duyuruldu.

27 Mayıs 2017 Cumartesi 16:08 Asayiş
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki sınırları dahilindeki başta İstanbul olmak üzere Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa il ve ilçelerinde görev yapan toplam 1004 hakim ve savcı ile 68 vali ve kaymakam hakkında FETÖ / PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak ve bağlı suçlardan soruşturma yürütüldüğü belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu açıklaması yargı camiasında deprem etkisi yaratırken, soruşturmaya Kocaeli, Gebze, Gölcük, Körfez, Kandıra adliyelerinde ki hakim ve savcıların ismi merak konusu oldu.

17 TEMMUZ SABAHI OPERASYON YAPILMIŞTI
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilimiz genelinde ilk etapta 55 yargı mensubu FETÖ/PDY kapsamında gözaltına alınmıştı. 17 Temmuz sabahı Kocaeli Adliyesi’nden 10 savcı ve 15 hakim, Gebze Adliyesi’nden 12 savcı ve 12 hakim, Gölcük Adliyesi’nden 1 savcı ve 2 hakim, Körfez Adliyesi’nden 2 hakim ve Karamürsel Adliyesi’nden de 1 savcı hakkında soruşturma başlatılmış gözaltı işlemi uygulanmıştı. Operasyonun ardından Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan hakim ve savcılardan bir kısmı tutuklanmış, bir kısmı hakkında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış, haklarında soruşturma devam etmişti.  Daha sonra yargı camiası üzerinde yürütülen operasyonlar ilimizde devam etmiş, peyderpey hakim ve savcılar hakkında soruşturmalar sürmüştü.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Ak Parti'de gözler Pazartesi yapılacak olan MKYK'da

Ak Parti'de gözler Pazartesi yapılacak olan MKYK'da