23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,918 TL
  • 4,646 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

FETÖ’DEN 47 KİŞİ HALA ARANIYOR

FETÖ’den 47 kişi hala aranıyor

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük’ün Yargıtaya atanmasının hemen ardından Kocaeli’ne gelen ve görevine başlayan Mehmet Ali Kurt, yoğun gündemde makamında gazeteciler ile biraraya gelerek tanıştı.

30 Eylül 2016 Cuma 10:12 Asayiş

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük’ün Yargıtaya atanmasının hemen ardından Kocaeli’ne gelen ve görevine başlayan Mehmet Ali Kurt, yoğun gündemde makamında gazeteciler ile biraraya gelerek tanıştı.

Makamında gazetecileri ağırlayan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt “ Kocaeli’ne atanmamam benim içinde sürpriz oldu. Malum bulunduğumuz dönem nedeniyle oldukça yoğun olarak çalıştığımızdan sizlerle biraraya gelip tanışamadık. Ancak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla fırsat buldukça yazılı açıklamalarda bulunduk. Bundan sonrada Adliyeye yansıyan olaylar hakkında açıklamalarda bulunacağız. Bunu yaparken daha çok yazılı olarak e-posta ile göndermeyi uygun buluyoruz. Burası Adliye ve herkese aynı anda haber verilmesi ve eşit olunması gerekiyor. Bundan böyle herkese aynı anda yazılı olarak açıklamalarımızı göndereceğiz” dedi.

Tanışma toplantısı sırasında basın mensuplarının FETÖ/PDY ve Darbe soruşturması kapsamında Kocaeli adliyesine getirilen rakamları sorması üzerine, Başsavcı Kurt yaptığı açıklamada “ Bu soruşturmalar kapsamında Kocaeli Adliyesine bugüne kadar 105 askeri personel,152 emniyet mensubu, 53 hakim ve savcı, 11 adliye personeli, 6 cezavi personeli ve 115 sivil ile 21 TÜBİTAK personeli olmak üzere toplam 463 kişi getirildi. Bunlardan 67 asker, 89 emniyet mensubu, 35 hakim ve savcı, 2 adliye personeli, 59 sivil ve 15 TÜBİTAK personeli olmak üzere 267 si tutuklandı. 30 askeri perseonel, 32 emniyet mensubu, 18 hakim ve savcı, 1 adliye personeli, 30 sivil ve 4 TÜBİTAK personeli olmak üzere 115 kişi hakkında adli kontrolle serbestlik kararı verildi. 1 Asker, 17 emniyet mensubu, 1 cezaevi personeli, 12 sivilve 2 TÜBİTAK personeli olmak üzere 33 kişi mahkemeden serbest kaldı. Hala 7 asker, 14 emniyet personeli, 8 adliye personeli, 5 cezaevi personeli ile 33 sivil olmak üzere 67 kişi gözaltında bulunuyor ve işlemleri sürüyor” dedi.

7’si asker, 2 si emniyet personeli, 1’i hakim , 36’sı sivil ve 1’i TÜBİTAK personeli olmak üzeri 47 kişi hakkında yakalama kararı var” dedi.

Bizim Kocaeli ve Manşet Kocaeli Gazetelerinin sahiplerinin hala gözaltında bulunduğu ve ne zaman çıkacağını soran basın mensuplarına yanıt veren Kurt, ”İşlemleri hala devam ediyor. Bilindiği üzere gerek emniyet gerekse adliyeler bu süreçte çok yoğun çalışıyor. Eksilen elemanlara rağmen çalışmalar aralıksız sürüyor. Ancak bilindiği üzere gözaltındakilerle ilgili sayısız meteryaller var. Herşey inceleniyor. Bilgisyarlar, cep telefonları, kullandıkları sosyal paylaşım siteleri, paylaşımları ve daha bir çok şey. Bu incelemeler biter bitmez adliyeye sevk edileceklerdir” dedi.

38 bin hükümlünün tahliyelerini kapsayan yeni düzenleme ile ilgili olarak Kocaeli’nde kaç kişinin bu yasadan faydalanacağı sorusunu cevaplayan Kurt “Bildiğiniz üzere düzenleme dün sabah saatlerinde açıklandı. Öğle saatlerinde ise adliyelerde dosyalar incelemeye başlandı. Bizimde infaz hakimlerimiz konuyu bugün yani Perşembe sabahı itibarı ile incelemeye başladı. Bu iş öyle kolay bir şey değil. Yani yararlanacak kişilerin dosyaları çıkartılıyor. Cezaevlerinde tahliyelerin ise bugün akşam saatlerinden itibaren başlayacağını tahmin ediyorum” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Güngör Arslan’la husumeti olanlar emniyete çağırılıyor

Güngör Arslan’la husumeti olanlar emniyete çağırılıyor