24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,928 TL
  • 4,655 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

FETÖ'CÜLER VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILACAK

FETÖ'cüler vatandaşlıktan çıkarılacak

Adalet Bakanlığı, "FETÖ" suçlamasıyla yurtdışına kaçanları 3 ay içinde ülkeye dönmemeleri halinde vatandaşlıktan çıkarmaya hazırlanıyor.

01 Haziran 2017 Perşembe 12:56 Asayiş
Adalet Bakanlığı'nın hakkında "FETÖ" iddiasıyla soruşturma başlattığı şüphelilere "Yurda dön" çağrısı yapacağı öğrenildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre, 3 ay içinde dönmeyen, vatandaşlıktan çıkarılacak.

Habertürk'ün haberine göre, Bakanlık yurt dışında bulunan isimlere Resmi Gazete üzerinden “Yurda dön” çağrısı yapacak. Eğer bu kişiler 3 ay içerisinde ülkeye giriş yapmazsa Türk vatandaşlığından atılacak.

KHK’ya göre, Türk Ceza Kanunu’nun “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Anayasa’yı ihlal”, “Cumhurbaşkanı’na suikast ve fiili saldırı”, “Yasama organına karşı suç”, “Hükümete karşı suç”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyan”, “Silahlı örgüt” ve “Silah sağlama” başlıklarındaki suçlar nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen Türk vatandaşları yurtdışında ise mahkeme 1 ay içinde vatandaşlıklarının kaybettirilmesi amacıyla isimlerini Adalet Bakanlığı’na bildirecek.

İLK BİLDİRİM GÜLEN İÇİN

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Mayıs’ta Fethullah Gülen’in vatandaşlıktan çıkarılması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. 680 sayılı KHK’daki düzenlemeye atıfta bulunan mahkeme, bakanlığa gönderdiği yazıda, “Yargılanması devam eden sanık Fethullah Gülen’in savunması alınamadığından ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı halde bu sanığın yurtdışında bulunduğu anlaşıldığından gereğinin takdir ve ifası, KHK hükmü gereğince Adalet Bakanlığı’na sunulmuştur” ifadesini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, iade süreciyle ilgili “Vatandaşlıktan çıkarmış olsanız bile bir birey sizin ülkenizde suç işlemişse onu talep edebilirsiniz. Vatandaşlıktan çıkardık ve aklandı diye bir şey söz konusu olamaz” açıklamasını yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Sarıbay ve ekibi her daim sahada

Sarıbay ve ekibi her daim sahada