24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,926 TL
  • 4,653 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
KOCAELİ 28°

FETÖ KUMPAS KURDU AÇIĞA ALINDI DEVLETİNE KÜSMEDİ ŞEHİT OLDU

FETÖ KUMPAS KURDU AÇIĞA ALINDI DEVLETİNE KÜSMEDİ ŞEHİT OLDU

Şırnak'ta Cougar tipi askeri helikopter, kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Düşen helikopterde 13 askerimiz şehit oldu.

01 Haziran 2017 Perşembe 11:31 Asayiş
Şehit olanlar arasında Jandarma'nın ilk kadın komutanı Yarbay Songül Yakut (41) da vardı. Fethullahçı Terör Örgütü kumpasıyla görevinden uzaklaştırılan Yarbay Songül Yakut görevine tekrar geri dönmek için hukuk mücadelesi başlatmış ve verdiği hukuk mücadelesini kazanarak görevine geri dönmüştü. 

EN BÜYÜK HAYALİ ASKER OLMAKTI
Kazada şehit düşen Jandarma Yarbay Songül Yakut, 1976 yılında doğdu. Malatya Yeşilyurt nüfusa kayıtlı ve 5 kardeşin en küçüğü olan Yakut, 8 yaşında babasını kaybetti. Yakut, ilk, orta, lise eğitimini Malatya'da tamamladı. Yakut, çocukluk hayali askerlik mesleğine girmesinde en büyük desteği annesi ve ailesinden aldı.Kara Harp Okulunu kazanan ve kendi isteğiyle jandarmayı seçerek 1997 yılında buradan mezun olan Yakut, Ankara Jandarma Okullar Komutanlığında bölük ve takım eğitim komutanlığı yaptı. Daha sonra tayin edildiği Şırnak'ta 2 yıl süreyle Psikolojik Harekat Subaylığı görevinde bulunan Yakut, 28 yaşında üsteğmen rütbesi ile Beypazarı İlçe Jandarma Komutanlığına atandı. Yakut'un 54 bin nüfuslu ilçeye Jandarma Komutanı olarak atanması ile Jandarma tarihinde de bir ilk gerçekleşmiş oldu. Bir ilçede jandarma komutanlığı yapan ilk kadın olan Yakut, 2 yıllık görev süresinin ardından merkeze atandı.

AİLE İÇİ ŞİDDETİ ENGELLENMEK İÇİN ÇOK UĞRAŞTI
Jandarma Genel Komutanlığında 2012 yılında kurulan Aile İçi Şiddetle Mücadele Şube Müdürlüğünde şube müdürü olarak da görev yapan Yakut, aile içi şiddetin engellenmesine yönelik başarılı çalışmalar ortaya koydu. Binbaşı rütbesinde görev yaparken Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) kumpası ile çok sevdiği mesleğinden uzaklaşmak zorunda kalan Yakut, girdiği hukuk mücadelesini kazanarak beraat etti. Ardından da terfi ettirilerek yarbay rütbesi ile Şırnak'a tayin edildi. Şehit Jandarma Yarbay Songül Yakut, son olarak Şırnak'taki 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında Harekat Merkez Amiri olarak görev yapıyordu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Büyükşehir'den AÖF sınavı için ek seferler

Büyükşehir'den AÖF sınavı için ek seferler