23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,943 TL
  • 4,669 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

ESKİ BELEDİYE ŞEFİ FETÖ'DEN TAHLİYE EDİLDİ

Eski belediye şefi FETÖ'den tahliye edildi

Kocaeli'de, KHK ile ihraç edilen eski Körfez Belediyesi Yapı Kontrol Şefi Bayram Karatay'ın, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye olduğu suçlamasıyla yargılanmasına başlandı

30 Mayıs 2017 Salı 23:36 Asayiş
Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Karatay ve avukatı Ersayın Işık katıldı. Duruşmada, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamaları yöneltilen sanık hakkındaki iddianame okundu. Karatay, savunmasında, FETÖ terör örgütü üyesi olmadığını öne sürerek, hakkındaki suçlamaları reddetti. 

"GÖREVİMİZ GEREĞİ ÇOK KİŞİYLE MUHATAP OLUYORUZ"

Körfez Belediyesi'nde inşaat mühendisi olarak 2009 yılı sonunda çalışmaya başladığını, o tarihlerde örgütün birisi dershane diğeri yurt olmak üzere 2 binasının inşaatının kontrollerini yaptığını belirten Karatay, "Görevimiz gereği çok kişiyle muhatap oluyoruz. Bina yaptıran insanlar genellikle ruhsat dışında, binalarıyla ilgili değişiklikler yapmak istiyorlar. Bunları zaman zaman belediye başkan yardımcılarına da aktardığımız oluyordu. Selahattin Kabadayıoğlu ve Faruk Benli benim çalıştığım dönemde belediye başkan yardımcısıydı. Benim birimimle ilgili asıl sorumlu Selahattin Kabadayıoğlu'ydu. Cemaat mensuplarının yaptırdığı dershane ve yurt ile ilgili taleplerini de Kabadayıoğlu'na iletirdim. Ancak ben kesinlikle örgüt üyesi değilim." şeklinde konuştu. 

SAVCI TAHLİYE İSTEDİ

Bank Asya'da hesabının olmadığını, ByLock kullanmadığını savunan Karatay, tahliyesini istedi. Sanık avukatı Ersayın Işık da müvekkili aleyhinde tanıklık edenlerin ifadelerinde çelişkiler bulunduğunu, hakkında somut delil olmadığını ileri sürdü. İddianamede müvekkiliyle ilgili ByLock iddiası bulunmadığını anlatan Işık, "Bank Asya iddiası yok. Hiçbir somut delil yok. Tüm deliller toplanmıştır. Müvekkilimin 3 çocuğu vardır. Ailecek mağdurlar. Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmamaktadır. Müvekkilimin beraatini veya adli kontrol şartı ile tahliyesini istiyoruz." diye konuştu. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, yapılan yargılama ve tüm dosya kapsamına göre sanığın üzerine atılı suçun vasıf değiştirme ihtimalinin bulunması, tutuklulukta geçen süre ve sağlık durumu dikkate alınarak, adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verilmesini istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

KOM Şube Müdürlüğünden gelen raporda sanığın ByLock kullanıcısı olmadığı ve Bank Asya'dan gelen yazıda da sanığın söz konusu tarihlerde herhangi bir bankacılık işlemi yapmadığına dair raporlar okundu. Mahkeme heyeti, sanık Bayram Karatay'ı, adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesine ve duruşmada adı geçen kişilerin tanık olarak dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

hamdi

31 Mayıs 2017 Çarşamba 09:23

tahliye edimesse ucu allah bilir hangi başkana uzuycaktı kimse belediye başkanlarına il ilçe yönetilerine dokunmuyor ama ilk seçimde bu halk size iyi dokunacak

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Nurettin Yıldız'ın

Nurettin Yıldız'ın "6 yaşındaki çocuk evlenebilir" sözleri 'ifade özgürlüğü' sayıldı!