19 Kasım 2017 Pazar

  • 3,875 TL
  • 4,571 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

ERTUĞRUL KOD ADLI ABİYE 7 YIL HAPİS CEZASI

Ertuğrul kod adlı abiye 7 yıl hapis cezası

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY davaları kapsamında geçtiğimiz aylarda gözaltına alınıp tutuklanan Ertuğrul kod adlı cemaat abisi olduğu iddia edilen Mehmet Seyit Yıldız 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

05 Nisan 2017 Çarşamba 13:04 Asayiş

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı hain darbe girişiminin ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan Ertuğrul kod adlı cemaat abisi olduğu iddia edilen Mehmet Seyit Yıldız 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kocaeli Adliyesi 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmaya sanık Mehmet Seyit Y., sanık avukatı Erol Uslu ve tanık M.A katıldı.

 
Mahkeme heyetine savunmasını yapan Mehmet Seyit Y.,” Dindar bir aileden geliyorum. Üniversitede okurken dini yönden eksikliklerim vardı. Bunları gidermek için cemaat sohbetlerine gidiyordum. Yaşıtlarım mezun olduğu için gelenler benden küçüktü. Yaşım büyük olduğundan bana abi diyorlardı. Kendinden 1-2 yaş küçük insanların saygı göstererek abi demesi hoşuma gidiyordu. Örgüt adına faaliyet gösteren toplantılar değildi 2014 yılından 2016  Ocak ayına kadar sohbetlere gitmeye devam ettim. Bylock kullanmadım” dedi. İfadesine Bank Asya’da ki hesap işlemleri hakkında devam eden sanık Bank Asya hesap hareketlerini öğrenciyken ailesinin gönderdiği paralar olarak açıkladı. FETÖ İle bağlantılı olduğu gerekçesi ile kapatılan MABERA Derneğine kendisi sosyal sorumluluk projeleri için gittiğini belirten Mehmet Seyit Yıldız hiçbir faaliyete davet edilmediğini belirtti.

 

Duruşmada tanık olarak dinlenen M.A. Sanık Mehmet Seyit Yıldız'i Ertuğrul ismi ile tanıdığını söylerek "2012-2013 yıllarında tıp fakültesinde okurken cemaat evlerinde öğrencilere matematik, fizik gibi dersler veriyordum. Herhangi bir ücret almıyordum. Sanık orada talebelerden sorumlu idi. Talebe meshulu olarak tanıyordu. Sohbet verirken hiç görmedim. Sadece öğrencilerden sorumlu olduğunu biliyordum” dedi. Verilen aranın ardından kuranını açıklayan mahkeme heyeti Mehmet Seyit Yıldız'ın suçunu sabit görerek 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

CHP’liler Trabzonlular Derneğini ziyaret etti

CHP’liler Trabzonlular Derneğini ziyaret etti