22 Kasım 2017 Çarşamba

  • 3,962 TL
  • 4,651 TL
  • 162,81 TL
  • 105.268
KOCAELİ 28°

EMEP YÖNETİCİSİNE KATILMADIĞI EYLEMDEN DAVA AÇILDI

EMEP yöneticisine katılmadığı eylemden dava açıldı

EMEP Kocaeli İl Yöneticisi Adem Korkmaz hakkında, Berkin Elvan’ın ölümünün ardından gerçekleşen eylemle ilgili orada bulunmamasına rağmen dava açıldı.

29 Mart 2017 Çarşamba 10:39 Asayiş

 

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Yöneticisi Adem Korkmaz hakkında, katılmadığı eylem hakkında dava açıldı. Daha önce de bazı davalarda karşılaşılan durum bu sefer Kocaeli’de yaşandı. Eyleme katılmadığı halde Korkmaz hakkında "Görevi yaptırmamak için direnme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya 23. maddede belirtilen aletlerle katılma, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" iddialarından dava açıldı. 

 

16 Aralık 2015 tarihinde Kocaeli 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde1479 No’lu dosyayla açılan davada 27 kişi hakkında çeşitli iddialar bulunuyor. Berkin Elvan’ın ölümünün ardından sokağa çıkan Kocaelililer, o gün Cumhuriyet Parkı’nda toplanarak AKP İl Binası önüne yürümüş, burada polisin saldırısı sonrası olaylar yaşanmıştı. 

 

‘HAKİM DE FOTOĞRAFLARIMI GÖREMEDİ’

Hakkında açılan dava öncesi emniyette ifade veren Korkmaz, bugün de Kocaeli 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 6. Duruşmaya katıldı. Hakimin hakkında ileri sürülen suçlamalarla ilgili fotoğraflar gösterdiğini söyleyen Korkmaz, “Katılmadığım bir eylemde polise taş attığımı ileri sürüyorlar. Birkaç fotoğraf gösterildi ve bu fotoğraflardaki kişilerin ben olmadığım açıkça görülüyordu. Hatta bir ara hakim bile şaşırdı, fotoğrafları karıştırdı, o da benim fotoğraflarımı göremedi” dedi. 

 

‘İŞTE BİZDE MAHKEMELERİN DURUMU BÖYLE’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e “Bizde mahkemeler sizin gibi değildir” dediğini hatırlatan Korkmaz, “Yaşananlara ironi gözüyle bakıyorum. O gün il dışındaydım ben, nasıl bu iddiaları gerçekleştirmiş olabilirim? Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan,‘Bizde mahkemeler sizin gibi değildir’ demiş. Evet, bizde mahkemelerin durumu böyle. İşte kanıtı, bakın, katılmadığınız bir eylemden sizin hakkınızda dava açılabiliyor” diye konuştu. 

 

Öte yandan aynı suçlamalarla hakkında dava açılan 27 kişinin davası 25 Mayıs 2017tarihine ertelendi, 4 kişi hakkında ise zorla getirilme kararı verildi. 
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Kütüphane Haftasında Öğrencilerden Şiirler Dinletisi

Kütüphane Haftasında Öğrencilerden Şiirler Dinletisi