20 Kasım 2017 Pazartesi

  • 3,866 TL
  • 4,538 TL
  • 161,11 TL
  • 106.239
KOCAELİ 28°

DERSHANE GENEL MÜDÜRÜ HAKİM KARŞISINDA

Dershane Genel Müdürü hakim karşısında

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve hakkında 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis istenen, örgüt dershanelerinden birinde genel müdürlük yapan Hicret Şen hakim karşısına çıktı.

12 Mayıs 2017 Cuma 18:41 Asayiş

Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Gebze’de bulunan ve kapanan Marmara Işık Özel Eğitim Hizmetleri A.Ş'nin eski genel müdürü Hicret Şen ve avukatları katıldı.


Duruşmada, "ByLock"u kullandığı ve "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçlamaları yöneltilen Şen, savunmasında, telefonuna ByLock indirmediğini ve kullanmadığını söyleyerek hakkındaki suçlamaları reddetti. Daha önce çeşitli illerde FETÖ/PDY ile irtibatı tespit edilen dershanelerde yöneticilik ve öğretmenlik yaptığını anlatan Şen, HTS kayıtlarında FETÖ'den tutuklu olan ve yargılanan çok sayıda kişiyle telefon görüşmesi yaptığının hatırlatılması üzerine, "Bu kişiler öğretmen ve öğrenci velisidir. İşim gereği görüştüm. Görüşmelerde örgütsel bir bağ yoktur." Dedi.


Mahkeme Başkanı Yılmaz Boyraz'ın Hicret Şen’e Gazeteci Murat Dağdeviren ve firari Mehmet Akif Saka ile hangi amaçla telefon görüşmesi yaptığını sorması üzerine sanık Şen, "Bu kişileri tanımıyorum. Neden aradığımı hatırlamıyorum. Belki yanlışlıkla aramış olabilirim." Dedi.

Dershanelerde çalışan yönetici ve öğretmenlerden örgüte himmet adı altında burs, fitre, zekat ve kurban parası topladığı yönündeki tanık ifadelerini kabul etmeyen Şen, kapatılan Kimse Yok mu Derneğine şirket ve dershane olarak bağış toplamadığını, Fetullah Gülen'in çağrısıyla Bank Asya'ya para yatırmadığını da söyleyen Şen, şirket bünyesindeki dershanelerde siyasi propaganda yaparak, öğretmen ve yöneticilere, "Siz hangi partiye oy vermeyeceğinizi iyi biliyorsunuz" şeklinde telkinde bulunduğu yönündeki suçlamaları da kabul etmeyen Şen, suçsuz olduğunu ileri sürerek, beraatini ve tahliyesini istedi.

Şen’in avukatı Yüksel Genç, ByLock raporunu kabul etmediklerini söyleyerek, MİT'in delil toplama yetkisi olmadığını ve söz konusu belgelerin mahkemede delil olarak kullanılamayacağını savundu. Genç, 10 aydır tutuklu olan müvekkilinin kaçma ve delilleri karartma durumunun olmadığını belirterek, tahliyesini istedi.

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Onur Altınışık, mütalaasında, sanığın üzerine atılı suçun vasfı, kanunda öngörülen ceza miktarı ve dosyadaki mevcut delil durumunun dikkate alınarak, tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına ve ilgili kurumlardan dijital materyallerin istenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi İl Başkanı belli oldu

Saadet Partisi İl Başkanı belli oldu