23 Kasım 2017 Perşembe

  • 3,943 TL
  • 4,669 TL
  • 163,64 TL
  • 105.964
KOCAELİ 28°

AKBANK GREVE ÇIKIYOR

Akbank greve çıkıyor

Akbank İzmit Şubesi’nde grev kararı sendika tarafından kapıya asıldı.

20 Mart 2017 Pazartesi 16:13 Asayiş

Akbank yönetimi ile Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANKSİS) arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Çalışanlar, işten atılmalara ve düşük ücrete karşı grev kararı aldı. Sendika bugün itibariyle banka şubelerine grev kararını asmaya başladı. Kocaeli’de de Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası Kocaeli Temsilciliği tarafından Akbank İzmit Şubesi’ne grev kararı asıldı. 


ANAYASAK HAKKIMIZ
Gazetemize açıklama yapan sendika genel başkanı Semih Özen, “Akbank yönetimi emeğimizin karşılığını, hakkımızı ve hukukumuzu tanımamakta direniyor. Bizler uygar insanlar olarak bugüne kadar hep çağdaş çözümler önerdir. Hiçbir yöneticinin keyfi tutumuyla işten atılmak istemiyoruz. Anayasal hak olan toplu sözleşme hakkından yararlanmak istiyoruz. Bu nedenle Kocaeli de dâhil, diğer kentlerde grev kararımızı banka şubelerine astık” dedi.

 

KAR EDEN BANKA
Özen konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu taleplerimize karşı  işveren en küçük bir karşı teklif dahi getirmemiştir. Akbank işvereni çalışanların yarısından fazlasını toplu sözleşme kapsamı dışında tutarak  BANKSİS'in yetkisini bitirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışanların iş güvencesine karşı çıkmaktadır. Akbank ı gösterdiği performansla kârını enflasyonun altı katı arttırarak Türkiye'nin en kârlı ve verimli kurumu haline getiren çalışanlarının ekonomik haklarını görmezden gelmektedir.

 

Grev kararını kapıya asan sendika, filli olarak iş bırakma eylemi ile ilgili tarihi kısa zamanda açıklayacağını duyurdu.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ANKET

SONRAKİ HABER

KOTO’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme’ Semineri

KOTO’da ‘Dış Ticaret Bilgilendirme’ Semineri