banner61
banner40

Tüm Bel Sen'de Karakuş güven tazeledi

banner29

KESK’e bağlı Tüm Bel Sen Kocaeli Şubesi’nin Genel Kurulunda mevcut başkan Erdal Karakuş 3’üncü kez başkan seçildi.

banner57
Tüm Bel Sen'de Karakuş güven tazeledi
12 Şubat 2017 Pazar 21:46

banner32
banner15

KESK’ e bağlı sendikalarda genel kurul süreci Tüm Bel Sen ile başladı. Toplam 385 üyesi bulunan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası(Tüm-Bel-Sen) Kocaeli Şubesi’nin 6’ıncı Olağan Genel Kurulu Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Kongreye KESK’e bağlı sendikaların başkanları ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı. Kongrede Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş tekrar aday oldu. Kongrede; Divan Başkanlığına Eski Milletvekili Bekir Yurdagül, yardımcılığına Petrol İş eski Şube Başkanı Ali Buğdacı ve BES Şube Başkanı Gülüzar Ateş seçildi. Kongre sonunda oy kullanma hakkı buluna 61 delegenin 56’sının oyunu alan Erdal Karakuş tekrar başkan seçildi. 


ÜLKENİN GELECEĞİ OYLANACAK
Kongrede açılış konuşması yapan Bekir Yurdagül, “KESK başkanlığına aday olmak ve üyeliğe devam etmek kahramanlık. Türkiye zor bir süreçten geçiyor. 15 Temmuz’dan sonra var olan çalışanlar, muhalifler, özgürlükler insan hakları üzerindeki baskılar katlanarak arttı. OHAL de çıkarılan KHK ile anayasa hukuk uygulanmaz hale geldi. Keyfi bir yönetim hüküm sürmeye başladı. İnsanlar korkmaya başladılar. Kocaeli Demokrasi Girişimi adı altında örgütlendik. Kocaeli önemli bir kent. Referandum ülke gündeminde. 16 Nisan Pazar günü ülkenin geleceğini oylayacağız. Tek kriterleri benden misin değil misin imam hatipli misin değil misin. Kimse sıra bana gelmez diye düşünmemeli. Kamuda kendileri gibi düşünmeyen insan kalmayacak. Ülkemizi seven bizler 16 Nisan’a kadar 7/24 çalışmak zorundayız. Ben de eski sendikacıyım. Sendikamıza destek olmalıyız” dedi. 


ÜLKEMİZ SON 3 YILDA CEHENNEMDEN GEÇTİ
Erdal Karakuş, “Bugün sendikamızın 26. Yılında 6. Olağan Kongresini gerçekleştiriyoruz. 26 yıldır bu ülkenin ve bu topraklarda yaşayan emekçilerin menfaatine olan neyse onu söyledik. Bunu yaparken korkmadık. Çünkü ne söylediysek bilime, evrensel demokrasiye ve çağdaşlık normlarına başvurduk. Halkların kardeş olduğuna, barışa, sömürüsüz bir dünyanın olabileceğine inandık. Son 3 yılda ülkemiz kelimenin tam anlamıyla bir cehennemden geçti. Sayısız çatışma, katliam, iş kazaları, kadın cinayetleri, suikastlar ile yüzleşmek zorunda kaldık. 10 Ekim Ankara katliamında sendikamız ve konfederasyonumuz üyesi yoldaşlarımızı toprağa verdik. Bütün bunlar yetmezmiş gibi 15 Temmuz'da bizim yıllardır dile getirdiğimiz tarikat cemaat yapılanması bir grup darbe teşebbüsünde bulundu. Darbelere karşı 40 yıldır çığlık atan bu bizler, haydi demokrasi diye haykırırken, daha darbe gecesi üyelerimize demokrasi çağrısı yapıp bu darbeye teslim olmayın derken, bugünün iktidar yardakçıları köşe bucak gizleniyorlardı. Bir daha darbe olmasın ve bunun için acil demokrasi paketleri hayata geçsin diye mücadele ederken iktidar saikleri bu darbeyi bir fırsata dönüştürüp, kendilerinden saymadıkları herkes için bir tasfiye amacıyla kullanmaya başladılar. 


KARAR MEKANİZMASINDA ETKİMİZ SIFIRA YAKIN
Konfederasyonumuzdan on binlerce emekçi önce açığa alındı ve bunlardan üç binin üzerinde arkadaşımız ihraç edildi. Öncelikle ifade ediyoruz ki, tümü hukuksuz bir gece yarısı kararnamesi ile ekmeklerinden edilen bu arkadaşlarımızın hepsi işyerlerine geri dönünceye dek mücadelemize devam edeceğiz. Ortadoğuda sonu belirsiz bir savaşın içerisine sürüklenmekte. Bizler KESK olarak yıllardır bu coğrafyada barışın tarafı olun derken, her gün bir başka canımızı, canlarımızı kaybetmeye devam ediyoruz. Artık yeter. Emekçiler bu ülke değerlerinin %96'sını üretiyor ancak karar mekanizmalarında etki gücümüz sıfıra yakın. Belediyelerde siyasi adam kayırma, görevde yükselmede adaletsizlik, kendinden olmayana negatif ayrımcılık bitmek bilmiyor. Belediyelerde kadınlar ayrı bir baskı görüyor. Emekliliğe zorlamalar, bezdirmeler artarak devam ediyor. itfaiyecilerin, zabıtaların, teknik elemanların dağ gibi kadro sorunları bekliyor. İş güvencemiz KHKlar ile fiilen sıfırlanıyor. Her memur sabah uyandığında acaba ihraç edildim mi korkusu yaşıyor. İhraç edilenler ne ile suçlandığını dahi öğrenemiyor. Açlığa terk edilen emekçiler tarifi mümkün olmayan sosyal travmalara sürükleniyor. Hiçbir sendikaya danışılmamış ve fikri sorulmamış bir paket meclisten geçiriliyor. Paketin içeriğine baktığımızda emekçilere dair tek bir düzenleme görülemiyor. Ülkede çatışma ve ayrışma had safhadayken bir de evet-hayırcı şeklinde derinden yarılıyor. Evetçiler, hayırcıları teröristler ile aynı kampta olmakla itham ediyor. Buna sokak baskısı eşlik ediyor. Her sabah yeni bir khk ile uyanmaktan, ayrı bir patlama ve katliam haberi duymaktan, her akşam dövizin dalgalanmasından, sabah cebimizdeki liranın erimesinden, her sabah yeni bir tartışmanın yaratılmasından bıktık. 


İKRİDARLARIN BİZDEN ÖZÜR BORCU VAR
Bizler KESK olarak diyoruz ki, bu ülkeyi son 40 yılda yöneten tüm iktidarların bizden bir özür borçları var. Çünkü bu ülkenin menfaatine ne söylediysek tersini yaptınız. Bizlerin bugüne dek söylediklerimizin yüzde ellisini yapmış olsa idiniz, bugün bambaşka bir Türkiye'ye bakıyor olacaktık. Çünkü bizim yolumuz bilimin, medeniyetin, aklın, vicdanın yoludur Çağdaş demokratik cumhuriyetin yoludur. Başka da bir seçeneğimiz yoktur. Bunun dışında her seçenek gericiliğe, radikalizme, şiddet sarmalına ve karanlığa çıkar. Öyle bir karanlıktır ki o bir kez düştüğünüzde on yıllarca çıkmanız mümkün olmaz. Acilen demokrasi, acilen Ohal'in kaldırılması, acilen toplumsal ve topyekun bir anayasa değişikliği, bunun için, bilim insanlarına başvurma, acilen toplumsal barış, acilen KHK’ların yürürlükten kalkması, acilen siyasi üslubun çatışmadan diyaloga dönüşmesi ve acilen emekçilerin söz karar hakkının tanınması diyoruz. Bu talepleri inatla ısrarla, istemeye devam edeceğiz çünkü buna mecburuz. Kurucu önderlerimizin bizlere bıraktığı bu anlayışı sonuna dek savunmaya kararlıyız. Kongremizin sendikamıza Kocaeli emekçilerine, kentimize, ülkemize, ve tüm halklarımıza sömürüsüz bir dünya, barış ve demokrasi yolunda katkı sunmasını diler 


ERDAL KARAKUŞ KİMDİR?
1975 İzmit doğumlu. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri alanında Yüksek Lisans mezunu. 2008 yılından bu yana sendikacılık yapıyor. 2 dönemdir Tüm Bel Sen Kocaeli Şube Başkanlığını yürütüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda çalışıyor. Bekar. Öğrenci hareketinden bu yana emek ve demokrasi mücadelesinin içinde yer alıyor. 


Yönetim Kurulu
Erdal Karakuş, Güzide Saatçi, Selim Eren, İsmail Hakkı Güven, Fadime Günsel, Şafak Yaşartekin, Ayla Yükselen
Denetleme Kurulu
Sabri İbiş, A. Celal Kaplan, Rabia Eskin
Disiplin Kurulu
Ergün Yaşar, Şengül Demirer, Ayhan Aktaş, İbrahim Temel, Şafak Karagöz
Genel Merkez Genel Kurulu Delegeleri
Erdal Karakuş, Gültetin Aksoy, Hüseyin Akyol, Ceylan Kuzlu, Güzide Saatçi, Fadime Günsel, Şafak Yaşartekin


KONGRE TARİHLERİ
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim –Sen) Kocaeli Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu 25 Şubat Cumartesi Günü Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği(KYÖD)Lokali’nde gerçekleşecek. Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca emekli olduğu için tekrar aday olamayacak. Eğitim Sen’de 284 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Toplam 188 üyesi bulunan Yol, Yapı, Altyapı, Tapu ve Kadastro Emekçileri Sendikası(Yapı-Yol-Sen) Kocaeli Şubesi’nin 6’ıncı Olağan Genel Kurulu 18 Şubat Cumartesi Günü SES Kocaeli Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek. Yapı Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal tekrar aday olacak. 53 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Büro Emekçileri Sendikası(BES)’in 8’inci Olağan Genel Kurulu ise 18 Şubat tarihinde Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Toplantı Salonunda gerçekleşecek. BES Şube Başkanı Gülüzar ateş kongrede tekrar aday olacak. BES’in 214 üyesi bulunuyor. Sağlık ve Sosyal hizmet Emekçileri Sendikası(SES)Kocaeli Şubesi’nin kongresi 19 Şubat Pazar Günü gerçekleşecek. Kongrede 85 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Mevcut Başkan Mustafa Yıldız 2 dönemdir başkanlık yaptığı için aday olamayacak. 


ERDAL KARAKUŞ-Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş tekrar başkan seçildi. 
YÖNETİM-Tüm Bel Sen’in yeni yönetimi; Erdal Karakuş, Güzide Saatçi, Selim Eren, İsmail Hakkı Güven, Fadime Günsel, Şafak Yaşartekin, Ayla Yükselen’den oluştu. 
KATILIM- Kongreye KESK’e bağlı sendikaların başkanları ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.
DİVAN KURULU- Kongrede; Divan Başkanlığına Eski Milletvekili Bekir Yurdagül, yardımcılığına Petrol İş eski Şube Başkanı Ali Buğdacı ve BES Şube Başkanı Gülizar Ateş seçildi.

 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.