banner61
banner40

Posco işçileri, haklarının gasp edilmesini TBMM'de protesto etti

banner29

Birleşik Metal-İş Sendikası'nın yetkisinin kabul edilmemesine tepki gösteren Posco Assan işçileri, Meclis'te basın açıklaması yaparak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı protesto etti.

banner57
Posco işçileri, haklarının gasp edilmesini TBMM'de protesto etti
09 Ocak 2018 Salı 13:44

banner32
banner15

Meclis bahçesinde yapılan basın açıklamasına CHP Milletvekilleri Musa Çam ve Fatma Kaplan Hürriyet katıldı. Açıklamada işçiler "Posco Assan işçileri adalet istiyor", "TC yasalara Posco Assan patronuna neden işlemiyor", "Başbakanı dinledik sendikaya üye olduk işten atıldık" yazılı dövizleri taşıdı. Eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, "Kocaeli Asım Kibar organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan, Kibar Holding ve Kore'li Posco Çelik grubunun ortaklığında kurulan Posco Assan'da işyerinde 420 işçi Anayasa'nın ve uluslararası anlaşmaların kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor" dedi.

Sendikalarına üye olan işçilerin, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldığını söyleyen Serdaroğlu, "Bu hukuksuzluklara geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespit yazısını tarafımıza göndermeyi iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daha sonra nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespit yazısı gönderdi" diye kaydetti.

Başvuru tarihinde Birleşik Metal-İş'in yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahip olduğuna dikkat çeken Serdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu'na "Neler oldu, ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair belirgin durumu bir anda 'yetkisizlik' tespitine dönüştü? Sistemde görünen çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi? Bilal Erdoğan'ın vakfına Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 Milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı? Türkiye'de neden Kibar Holding bünyesindeki işyerlerinde ve buraya yatırım yapan Koreli işyerlerinin hiç birinde sendika yok. Onlara bizim bilmediğimiz sözler mi veriliyor?" diye sordu.

"Artık sözün bittiği yerdeyiz" diyen Serdaroğlu, süreci şöyle aktardı:
"Bakanlık, Kibar Holding ve Güney Koreli ortağının talimatını yerine getirerek, sendikamızın Posco Assan'daki çoğunluk tespitini olumsuz yazmıştır. Bu tamamen keyfi bir işlemdir. Keyfi bir işlemdir diyoruz, çünkü Posco Assan'da yetki tespiti konusunda Bakanlığın yaptığı uygulama daha önce benzerine rastlanan bir uygulama değildir. Sendikamız Posco Assan için çoğunluk tespiti başvurusunu 15 Kasım 2017 tarihinde yapmıştır.

Bu tarihte tespit sistemindeki Bakanlık kayıtlarında metal işkolunda yer alan tek adres Kocaeli'deki fabrika adresidir. Zaten Bakanlık başvuru sonrası incelemesini yaparak sendikamızın işyerinde yüzde 50+1'lik üye çoğunluğuna sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak yazıyı bekletmiştir.

Ardından Şirketin İstanbul'da Zorlu Center'da bulunan ve Bakanlık kayıtlarında ticaret büro işkolunda yer alan ofisi, apar topar metal işkoluna geçirilmiştir. Bu operasyonun amacının, işletme bütününde toplam çalışan sayısı yükseltilerek çoğunluk sayımızın düşürülmesine yönelik olduğu anlaşılıyor.

Buna rağmen çoğunluk sayımız yine yeterli olmuştur. Bakanlık bu kez başka bir 'ilk uygulamaya' imza atmış, çoğunluk tespitini işletme olarak yüzde 40 üzerinden değil 'işyeri' olarak yüzde 50+1 üye sayısından hesap etmiştir.

Yasaya göre aynı unvan da birden fazla adreste faaliyet yürüten şirketlerde çoğunluk tespiti yüzde 40 oranından hesaplanmalıdır.

Bakanlık, bu kurula uymayarak yasayı açıkça ihlal etmiştir. Bu nedenle yazılan yetkisizlik, tamamen keyfidir. Hukuksuzdur."

Patronların işçilerin sendikalarında örgütlenmemesi için girişimlerde bulunduğunu ifade eden Serdaroğlu, "Üyemiz işçiler fabrikada sorguya çekildi, sendikamızdan istifa etmeleri için tehdit edildi. Olmayınca işten atma saldırısı başladı. 80'in üzerinde üyemiz bu süreçte işten çıkarıldı" diye belirtti.

Yaşanan hukuksuzluğu mahkemeye taşıyacağının altını çizen Serdaroğlu, "Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır" dedi.

Birleşik Metal-İş'in Posco Assan işçilerinin hak mücadelesini onların temsilcisi olarak ve onlarla birlikte sürdürmeye devam edeceğini vurgulayan Serdaroğlu, "Ülkemizde Anayasa ve yasaların işverenlerin hükümete talimatıyla rafa kaldırılmasına, işçilerin hak aramasının önünün kesilmesine, mücadelemizi yükselterek karşı duracağız" diye konuştu.
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr Ersoy gülsüm Kandemir - 1 hafta önce
Fatma hanımdan başka ilimizin milletvekili ve bakanları halkın çocuklarının hakkı için mücadele eden vekille sizin farkınız NE,siz ne için vekilsiniz,hayırdır ağzınızı bıçak açmıyor,SEÇİMLER YAKLAŞIYOR BİLİYORSUNUZ,bakın NE diyecem,milletvekilinin halkın çocuğunun haklarını savunmadığı görmezden geldiği,bebelerimizin madde bağımlısı olduğu hergün trafik kazaları ve asayiş bozukluklarıyla cebelleşen ilimiz için bana göre çoğunuz çok afbuyurun bi ......ok yapmıyor,bu bapta ben çoğunuza güvenmeyen bir vatandaş olarak sizleri kınadığımı bildiririm!!!!!!