banner61
banner40

O ilçede hala “cemaat yurtları” var!

banner29

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, cemaat yurtlarının göz göre göre faaliyetlerine devam ettiğini belirterek bu konuda TBMM’ye araştırma önergesi verdi

banner57
O ilçede hala “cemaat yurtları” var!
09 Ocak 2018 Salı 12:12

banner32
banner15

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na verdiği araştırma önergesiyle cemaat yurtlarının faaliyetlerine hala devam ettiğini belirtti. Tahsin Tarhan FETÖ ile mücadele edilecekse önce cemaatlerin yurtlardan temizlenmesi gerektiğini savundu. Tarhan yaptığı açıklamada, “Değişen hiçbir şey yok. Cemaat yurtları göz göre göre faaliyetlerine devam ediyor” dedi. Tarhan’ın araştırma önergesinde şu ifadeler yer aldı:


“Türkiye’de henüz orta eğitim senelerinde, cemaatlerin saflarına çekilmiş ve çalıntı sorular sayesinde üniversiteye yerleştirilmiş olan gençleri olduğu bilinmektedir. Cemaat yahut örgüt mensuplarının askerî öğrenciler dışında neredeyse tamamı, büyük şehirlere geldiklerinde devlet yurtlarında yer bulamadıkları için özel yurtlarda veya evlerde kalmak zorunda olan öğrencilerdir ve devşirme faaliyetinin ilk merkezi hep bu mekânlar olmuştur. Öğrenciler çalışmış, uğraşmış, didinmiş, üniversite sınavını kazanıp büyük şehre gelmiştir, artık senelerce şehirde yaşayacaktır ama kalacağı yeri yoktur! Zaten memur, işçi yahut çiftçi çocuğudur; ev kiralamaya maddî imkânı bulunmamaktadır. Üniversiteye kaydolmak için ilk gittiğinde hemen yanında biter, “Kalacak yerin yoksa bizim evlerimiz de yurdumuz da var, zaten okuluna da yakın, oralarda rahatça yaşayabilirsin” denir ve çaresiz gençler bu yurt yapılanmaları içine girmeye mecbur kalırlar.


Bu şekilde devşirme faaliyetlerinin yapılamadığı yurtlar ise, devlete ait olanlardır. Devlet yurtlarında her türlü ideolojiden öğrenci kalmaktadır, 12 Eylül öncesindeki gibi artık tek bir ideolojinin hâkimiyeti yoktur ve hiçbir cemaat yurtların tamamında söz sahibi değildir. Devlet üniversite üstüne üniversite açmakta her yerde fakülteler kurmakta ancak bu okullara giden öğrencinin kalabileceği yeterli sayıda yurt yapmamaktadır. Yüksek öğretim politikasının temelini artık üniversitenin kalitesinin değil sayısının teşkil etmesi ve hem kalitenin hem de yurt meselesinin göz ardı edilmesi yüzünden, öğrenci yurtları cemaat yapılanmalarının yuvası haline dönüşmüştür. 15 Temmuz’dan sonra yüzlerce öğrenci yurdu kapatılmıştır. Devlet öğrencilere kalacak yer temin etmediği ve el konan yurtları da kapatmak yerine bizzat işletmediği takdirde devşirme faaliyetlerinde hiçbir değişiklik olmayacak ve ne yapılırsa yapılsın, hangi tedbir alınırsa alınsın, hepsinin boşa çıkacağı ortadadır.


Cemaat eliyle öğrenci yurtlarındaki yapılanmaların Kocaeli ili Kandıra İlçesinde de halen devam ettiği, öğrencilerin beyinlerinin yıkandığı ve belirli bir gurubun sözüm ona militan haline getirildiği şikayetleri kamuoyunca dillenmektedir. Yukarıda açıklanan nedenlerle Türkiye genelinde öğrenci yurtlarındaki cemaat yapılanmalarının tespit edilmesi, öğrencilerin zararlı faaliyet gösterebilecek eylemlerden uzak tutulması ve Devlete karşı olabilecek ayaklanmaların arkasında rol oynayabilecek cemaatlerin tespit edilmesi ve bu sorunların çözümü olabilecek tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104. ve 105. Maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy gülsüm Kandemir - 1 hafta önce
Bol bol bol kepçeden ve işkembeden atış yarışmaları ve yıldızların dağıtıldığı başiskeledir muhtemelen,kardeşim ne bekleniyorki Atatürk'e açıktan hakaret eden yalakaların pirim yaptırılmaya çalışılan memlekette,bu insanların sorunu dinin bir tek kendilerine geldiğini kendilerinden başka dini kimsenin anlamadığını düşünmeleri,ANLAMADIKLARIYSA ben dinimizi iyi bilen biri olarak kimlerin din üstünden simsarlık yaptığı nı çok iyi bilir ve haklarını her zaman fazla fazla verdiğimi bildiririm.Çok şükür dilsiz şetan olmadım,şeytana uymadım,şeytanla ortaklıkta yapmadım,KUL Hakkı'da yemedim,Bizans oyununda çevirmedik,takiyyecilik de yapmadım.Allah'a hamdolsunki hiç yanlış işim yok,herkese nasip etsin!