banner61

“Kamuda farklı istihdam modelleri son bulmalı”

banner65

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yazılı bir basın açıklaması yaparak, Kamuda farklı istihdam modellerinin son bulması gerektiğini söyledi

banner57
“Kamuda farklı istihdam modelleri son bulmalı”
07 Aralık 2017 Perşembe 13:08

banner29
banner15

Taşeron çalışanlarının kadroya alınması için yapılan çalışmalar, içerisine kamuda çalışan diğer sözleşmeli personellere yer verilmeyerek unutulması hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı. Çeker açıklamasında, “Türk Sağlık-Sen olarak kamuda taşerona, 4-B’li, personel çalıştırılmasına, Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanı çalıştırılmasına, büyük hak kayıplarının olduğu 4-C modeline yıllardır karşı olduğumuzu  ve sonlanması gerektiğini her platformda söyledik. Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklama ile taşeron işçilerine kadro verilmek suretiyle  mağduriyetlerinin sonlandıracağını kadroya alınacaklarını ilan etmesi önemlidir. Yapılan açıklamayı önemsiyoruz. Taşeron çalışanlarının nasıl ve ne şekilde kadroya alınacakları konusunda kamuoyunun ve çalışanların yeterli bilgilendirilmemesi çalışanların temsilcileri olan sendikalar ile konunun müzakere edilmemesi kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir.  Kurumların yapmış olduğu hizmet alım ihalelerini almış olan müteahhitlerin hizmet sözleşmelerinin süreleri sonlanmadan, sözleşmeleri fesih edildiği takdirde, hak sahiplerine tazminat talep etme hakkı doğacaktır. Hizmet alımlarının ücretlerini kurumlar elde etmiş oldukları döner sermaye gelirlerinden ödedikleri için ihale fesihlerinden doğabilecek tazminatları kurumlar mı ödeyecek, yoksa genel bütçeden mi karşılanacak bunlar açıklığı kavuşması gerekmektedir. Umarız ki; kamu bir daha taşeron  ve emekçinin ve hakkının sömürüldüğü, kölelik düzeninin yansıması olan çalışma biçimlerine tenezzül etmez” ifadesini kullandı.

Çeker açıklamasını şu sözlerle tamamladı, “Türk Sağlık-Sen olarak kamuda görev yapan tüm çalışanların herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan kadrolu olarak görev yapması gerektiğini yıllardır söylüyoruz. Farklı istihdam modelleri, aynı işi yapan çalışanlar arasında adaletsizliğe neden olduğu gibi, farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmaları ise çalışma barışını bozmakta, işyerinde huzuru yok etmektedir. Bu durumda kaliteli hizmet üretimine olumsuz etki etmektedir.   Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi için yapılacak düzenleme kamuda farklı istihdamın sonlandırılması açısından önemlidir. Ama eksiktir. 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerin tamamına kadro verilmesi bir zorunluluktur. Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi açıklamasın da adı gecen personeller unutulmuştur. Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi  düzenlemesinde 4-B’li, 4-C’li personele, Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanlarına, Vekil Ebe-Hemşirelere de kadro verilerek yapılacak düzenleme taçlandırılmalı ve kamuda farkı istihdam sonlandırılmalıdır.  Bu taleplerin karşılık bulması adına Türk Sağlık Sen olarak gerekli girişimler  için baş vurularımızı yapacağız. Söz konusu düzenlemenin hayata geçirilme sürecinde  kamuda asıl işi yapan ve devletle aralarında sözleşme olan 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerinde  kadro alması için gerekli girişimlerde bulunacağız.  Türk Sağlık-Sen olarak yıllardır  Kamuda fedakârca hizmet yapan bu çalışma arkadaşlarımıza da kadro verilmesi için bu süreçte mücadele edeceğimizi herkes iyi bilmelidir. Hak ettikleri kadroya, ekonomik ve sosyal haklara kavuşuncaya dek mücadelemiz devam edecektir”
 

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.