banner61
banner40

Bir gülümsemeyle başlayan AŞK

banner29

CHP’nin önde gelen isimlerinden biri olan iş adamı Selman Yıldırım’ın evine ve güzel eşi Fatma Hanımın mutfağına konuk olduk.

banner57
Bir gülümsemeyle başlayan AŞK
30 Eylül 2016 Cuma 10:13

banner32
banner15

CHP’nin önde gelen isimlerinden biri olan iş adamı Selman Yıldırım’ın evine ve güzel eşi Fatma Hanımın mutfağına konuk olduk.

Kızları Bengisu ve Begüm ile bizleri ağırlayan Yıldırım çiftinin nasıl tanıştıklarını ve nasıl evlenme kararı aldıklarını sorarken; Selman Yıldırım’ın siyasi hedeflerini öğrenip, sahibi olduğu BBS’nin başarısını da konuştuk.

Fatma Hanım’ın yaptığı patlıcan kebabı ve enfes pilavını yerken yaptığımız söyleşinden sonra yemek tarifi almayı da ihmal etmedik tabii.

Öncelikle nasıl tanıştığınızı öğrenebilir miyiz?

Selman’ın rahmetli ablası vesile oldu. Sapanca’da komşuyduk. Halamın oğluyla Selman’ın rahmetli ablasının kızı evliydi. Daha önce birbirimizden habersiz bir akraba düğününe katılmışız ama ben o zamanlar 14 yaşındaydım. Seneler sonra kader bizi tekrar bir araya getirdi.

Selman Bey: Ablam benim hayatımın dönüm noktalarından biriydi, çok özeldi benim için. Hem çalışıp hem okuyordum. O da benim evlenip yuva kurmamı istiyordu.

Kaç yaşındaydınız, ilk görüşme nerede oldu?

Fatma Hanım: Selman 28 ben 20 yaşındaydım. İlk görüşme evde oldu.

“İŞTE ARADIĞIM EŞ DEDİM”

İlk görüşte hissettiğiniz neydi Fatma Hanım?

Tebessüm ederek içeri girdi. Sempatikti. O hali etkiledi beni. Bir gün sonra beraber yemeğe çıktık.

Selman Bey siz ne hissettiniz peki?

Çok zarif bir görüntüsü vardı, yaşı küçüktü ama olgundu, ağır başlıydı. Ben de ondan etkilendim. Kendime bir hayat arkadaşı arıyordum. İyi bir eş, iyi bir anne olacak, hayatımın sonuna kadar da benimle olacak biri istiyordum. Bunu Fatma’da gördüm, “İşte aradığım eşim” dedim.

Evlilik kararını nasıl verdiniz, teklif nasıl geldi?

Fatma Hanım: Aslında teklif olmadı, anlaştık ve karar verdik. Babam o dönem rahatsızdı. Etrafımızdan bir an önce babamın mürüvvetimi görmesi için baskı da vardı. Aralık ayında tanışıp 27 Haziran 1998 yılında evlendik.

Babanız gördü mü mutluluğunuzu?

Evet, ama biz evlendikten bir ay sonra vefat etti.

“YİNE DÜNYAYA GELSEM SELMAN İLE EVLENİRİM”

18 yıllık mutlu bir evliliğiniz var ama kısa sürede tanışıp evlenmenin olumsuz bir yönü oldu mu?

Fatma Hanım: Biz farklı zamanlarda tanışmış olsaydık aşık olurduk zaten. Sadece bahsettiğim nedenlerden dolayı flört, söz, nişan gibi dönemleri evliyken yaşamış olduk. Her evlilikte olduğu gibi tartışmalarımız oldu ama asla ayrılmak düşüncesi aklımızın ucundan geçmedi. Dünyaya bir daha gelsem yine Selman ile evlenirim.

Selman Bey: Evlendiğimiz için bir gün bile pişmanlık duymadım ben.

Selman Bey romantik mi Fatma Hanım?

Hayır, maalesef. Duygularını ifade eden biri değildir.

Selman Bey: Duygularımı ifade edebildiğim 2 kişi var o da kızlarım. 5 yaşında babamı kaybettim. O duyguyu çocuklarımda yaşıyorum. Bu yüzden çocuklarıma karşı duygusal bağım çok büyük. Onlarda bana hiç hayır demezler.

Selman Bey en son ne zaman çiçek aldı size?

Geçen yıl doğum günümde eve çiçek ve hediye (tektaş yüzük) yollamıştı.

Birbirinizde en sevdiğiniz ve en sevmediğiniz yönleriniz neler?

Selman Bey: Fatma çok iyi bir eş ve mükemmel bir annedir ama zaman zaman parlar, sinirlenir. Hatalı olsa bile asla ödün vermez.

Fatma Hanım: Selman’ın ailesine düşkün ve duygusal yapısını çok severim ama herkesi kendisi gibi sanır, çok iyi niyetlidir. Bu bazen ona zarar veriyor.

Mutfakla aranız nasıl Selman Bey?

Hiç iyi değil salata bile yapamam.

Fatma Hanım sizin siyasetle aranız nasıl, memnun musunuz eşinizin siyasetle ilgilenmesinden?

Aslında iyi değildi Selman’ın da siyasette olmasını istemiyordum ama o sevdiği için destek oldum. Zaman zaman siyasi sohbetlerimiz oluyor. Ama mesela İzmit’te el ele gezmek istiyorum eşimle. Selman siyasi yönünden dolayı doğru olmayacağını söylüyor. Bu yüzden bazı kısıtlamalarımız oluyor.

“İSTESEYDİM MİLLETVEKİLİ OLURDUM”

Selman Bey hazır siyasetten bahsetmişken son seçimlerde neden milletvekili adayı olmadınız?

İsteseydim 7 Haziran’da da 1 Kasım’da da seçilebilecek yerde aday olurdum. Ama benim hayallerim yerelle ilgili. Belediyede 10 yıllık bir geçmişim var, 6 yıl da yöneticilik yaptım. Yerel yönetimleri çok benimsedim. O zaman hep içimden derdim ki, ‘Acaba bir gün çalıştığım belediyede belediye başkanı olabilecek miyim?’

O zaman ilk yerel seçimlerde sizi aday olarak görecek miyiz?

Şimdiden bir şey söylemek mümkün değil ama şartlar uygun olursa, partim de isterse neden olmasın?

Peki, geçtiğimiz yerel seçimlerde neden aday olmadınız?

Seçimler 2014’te değil de 2015’te olsaydı aday olurdum ama tanınırlık konusunda sıkıntı vardı. Bilimsel anket çalışmaları yaptırdım ve İzmit’in beni tanıması konusunda zamanım olduğunu gördüm. Çünkü yüzde 38 oy alıyordum. Ama o günden bu zamana çok şey değişti. Artık tanınırlık sorunum yok.

HAYALİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Yereldeki hedefe il ya da ilçe başkanı olarak ulaşmak daha kolayken siz neden istifa ettiniz?

Benim il ve ilçe başkanı olmak gibi bir derdim yok, isteseydim olurdum. Zaten il ve İzmit İlçe Başkanı ile aynı kadrodayız, bir ekibiz. Genel merkezin güvenip atadığı İl başkanının karşısına aday olmam şık olmazdı. Dediğim gibi aynı ekibin insanıyız ikimizden birinin adaylığı söz konusu olunca ikimiz bu konuyu 5 dakikada çözerdik. Ben 20 yıldır hep taraf oldum. Bu sürede istemeden de olsa kırdığım insanlar olmuştur. Bu nedenle ilçe başkanı olmadan da partim için çalışabileceğimi düşündüm.

Ben bu konuşmadan ilk yerel seçimde İzmit’e aday olacağınızı düşünüyorum. Peki, Büyükşehir adayınız aynı ekipte yer alan Sefa Sirmen mi?

Sirmen’i bilmem ben İzmit’e çalışıyorum. Ama şunu da söyleyeyim seçimi garanti görmezsem asla girmem.

“VEKİL LİSTESİ YANLIŞTI”

Peki, sizden sonra şekillenen vekil listesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

7 Haziran ve 1 Kasım’da yetkili olsaydım liste bu şekilde olmazdı ve iddia ediyorum en az 4 milletvekili çıkartırdık. Çünkü 7 Haziran ciddi bir kamuoyu araştırmasıydı bizim için. Kocaeli seçmen profili ortaya çıktı. Bunu AKP çok iyi okudu, 7 Haziran’da yaptığı listeyi 1 Kasım’da değiştirdi. Doğulu bir adayı listeye koyup, Trabzonlu adayı yukarı çekti. Biz iyi okuyamadık maalesef yanlış liste yaptık.

Siz nasıl bir liste yapardınız?

Genel başkanımızın kadın aday isteği vardı. Ben olsam Sezer Komsuoğlu’nu ikna eder ve birinci sıraya koyardım. Yalçın Kuşkan’ın vekil olması için çalışırdım çünkü İzmit’in yüzde 47’si Manav-Macır. Haydar Akar yine seçilecek yerde olurdu. Biz objektif olup böyle bir liste yapsaydık 4 milletvekili çıkartırdık.

Peki, yerel siyaseti bu kadar seven biri olarak İzmit’te gördüğünüz en büyük eksiklik nedir?

Bir yerin kent olması için tamamlayıcı unsurlar vardır. İzmit’te kültürel ve sanatsal aktivite yapacak yer yok. Bu ciddi bir eksiklik. Yerel yöneticiler her ilçeye kültür merkezi yaptı ama hepsi düğün salonundan öteye gidemedi. Ayrıca Yuvam’dan sonraki görüntü çok çirkin, her yer gecekondu. Kentimizde adil ve halkı mağdur etmeden kentsel dönüşü yapılmalı. Şuan yetkili olsam 8-10 mahallede kentsel dönüşümü başlatırım. Ama dediğim gibi insanları mahallesinden koparmadan, işi ranta çevirmeden yaparım.

“AKP’Lİ YÖNETİCİLER BİLİMİ ÖNEMSEMİYOR”

Kentimizin ulaşım mastır planı da yok. Bunun için AKP’li yöneticiler bilimi önemsemiyor. Trafik sorunuyla ilgili bir tane proje üretemediler. Kandıra Sapağı’ndaki üst geçit de battı çıktılar da, 8 şeritli yollar da çözüm olmadı.

Siz olsaydınız Barlar Sokağı’nı yıkar mıydınız?

Belediye başkanı herkesin belediye başkanı olmalı. Barlar Sokağı’ndaki çirkin görüntüler ve yaşanan olaylar benim de hoşuma gitmiyor ama bu AKP’nin işine geliyor. Orayı düzgün bir hale getirseler hiç olay yaşanmaz. Bakın marinadaki balıkçılara, bir gün kavga yaşandığını gördünüz mü? Bizim de nezih yerler yapmamız lazım. Ben olsam öyle yapardım.

ESKİŞEHİR…

Eskişehir’i Eskişehir yapan öğrencilerin kentle bütünleşmesidir. Biz öğrencileri kentle bütünleştiremedik. Onların okuldan çıktıktan sonra sosyal ve kültürel anlamda zaman geçireceği yerler olmalı.

Beğendiğiniz bir şey yok mu peki?

Var tabii ki. Öncelikle bilim merkezini destekliyorum. Son olarak güzel bir kitap fuarı oldu onun için de tebrik ederim. 2014 yılında büyük bir kongre merkezi vaat ettiler inşallah onu da yaparlar biz de alkışlarız. Ama İzmit’e bakınca elle tutulur büyük bir proje yok. Nevzat Doğan sürekli ‘çorba çeşmesi’yle övünüyor ama bu çok küçük bir çalışma. Üstelik biz insanların bedava gidip çorba içmesindense kendi kazandığı parayla gidip çorba içmesini isteriz. Yani çorba çeşmesi yapacaklarına insanlara istihdam sağlayan işler yapsınlar.

Birazda işinizden bahsedersek… Son aylarda başarılı çalışmalara imza atan BBS ne zaman kuruldu, kaç kişi çalışıyor?

2008 yılında kurduk. İşyerinde 30 personelimiz var ama şantiyelerde çalışanlarla beraber 400 kişiye istihdam sağlıyoruz.

Neden BBS?

İsmi eşim buldu. Kızlarımızın isminin baş harfleri ve benim baş harfimden oluşuyor.


Fatma Hanım neden BBSF değil, kendi isminizi neden yazmadınız?

(Gülerek) Belki de kendime ait ayrı bir şirket istiyorumdur. Kızlarımın bize şans getirdiğini düşünüyorum. BBS’nin de öyle olacağını düşündüm ve gerçekten şans getirdi.

BBS Proje’de neler yapıyorsunuz Selman Bey?

Endüstriyel yapı ve fabrika inşaatlarında uzmanlaştık. Endüstriyel yatırımlarda Kocaeli’nin önde gelen firmalarından biriyiz. Ayrıca Brisa, Toyota gibi kurumsal firmalarla çalışıyoruz. Yakın zamanda TÜPRAŞ’ın da 8 yıllığına ihalesini aldık. Hedefimiz daha da büyümek.

Kızlarınızın büyüyüp hayatını kurduğunu hayal ettiğinizde Fatma Hanım ile bir emeklilik hayali kuruyor musunuz?

Biz İzmitliyiz ve burayı çok seviyoruz. Hatta Bağçeşme’de 2 kişilik mezar bile aldım. 60 yaşından sonra Ege’de yaşama hayalimiz var. Belki orada bir butik otel açıp yaşarız.SAYGI, SEVGİ VE FEDAKARLIK

Kızlarınızla ilgili hayaliniz nedir?

İş, maddi kazanç falan hepsi bir tarafa, benim en büyük sermayem kızlarımın okullarını bitirip ayaklarının üzerinden durması olacak. Büyük kızım doktor olmak istiyor ama küçük kızım biraz daha hazırcı. Mimar ya da mühendis olup şirketimizde çalışmak istiyor.

Son olarak 18 yıllık mutlu evliliğinizi neye borçlu olduğunuzu söyler misiniz?

Selman Bey: Kesinlikle saygı. Eşler birbirine saygılı olursa evlilik bir ömür boyu sürer.

Fatma Hanım: Saygı olursa zaten sevgi de geliyor. Çiftler birbirini tamamlamalı. Mesela Selman duygularını ifade edemez ama ben çok dobrayım. Ayrıca fedakarlık da çok önemli.

Röportaj: Yeliz KORAY

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.