banner61
banner40

Başsavcı Kurt: Kandıra yerleşkesinde bir büyük duruşma salonu yapmak istiyoruz.

banner29

Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt adliyede gerçekleştirdiği basın açıklamasında FETÖ soruşturmalarına yönelik, “Kandıra yerleşkesinde bir büyük duruşma salonu yapmak istiyoruz. Ama net değil. Şu anda kafamızda proje olarak var. Hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

banner57
Başsavcı Kurt: Kandıra yerleşkesinde bir büyük duruşma salonu yapmak istiyoruz.
20 Ocak 2017 Cuma 12:22

banner65
banner15

Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt Hakim ve Savcılar Yemekhanesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Başsavcı Mehmet Ali Kurt basın açıklamasında son 7 ayın değerlendirmesinin yapıldığını belirterek, “ Bugüne kadar çalışma arkadaşlarımla birlikte vatandaşlarımızın huzurunu, can ve mal güvenliğini sağlamak, temel hak ve özgürlüklerini güven içerisinde kullanmalarına imkan tanımak amacıyla, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve özgürlük arasındaki hassas dengenin gözetilmesi gibi temel ilkeler çerçevesinde çalışıyoruz. Kandıra yerleşkesinde bir büyük duruşma salonu yapmak istiyoruz. Ama net değil. Şu anda kafamızda proje olarak var. Hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

 

BÜYÜK BİR ÖZVERİ İLE

FETÖ / PDY silahlı terör örgütü olmak üzere tüm suç örgütleriyle mücadelenin hukuk sınırları içerisinde yürütüldüğünü belirten Başsavcı Kurt, “ Cumhuriyet Başsavcılığımızda 15 Temmuz hain darbe girişimi öncesinde 30 Cumhuriyet savcısı, 55 Hakim görev yapmakta iken, HSYK tarafından FETÖ/PDY terör örgütüyle irtibatlı ve iltisaklı olduğu gerekçesiyle I4 Cumhuriyet Savcısı, 12 Hakim meslekten ihraç edilmiş, 1 Cumhuriyet savcısı ve 1Hakim görevden uzaklaştırılmıştır. Yaklaşık 4 aylık süreçte izin kullanmadan ve mesai mefhumu gözetmeden büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bugün itibarıyla adliyemizde değişik tarihli kararnamelerle yapılan atamalar sonucu 31 Cumhuriyet Savcısı, 62 Hakim görev yapmaktadır. Son kararname ile atanan  cumhuriyet savcısı henüz görevine başlamamıştır” şeklinde konuştu.

 

“22 BİN DOSYA SONUÇLANDIRILDI”

Faaliyete geçen ön bürolar hakkında da açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, “ Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma ve infaz ön büroları, Ceza ve Hukuk Mahkemeleri ön büroları faaliyete geçirilmiştir. Dosyaların tarafları ve vekillerinin, birçok talebi ve işlemi ön bürolarca karşılanmakta, emek ve zaman tasarrufu sağlanmaktadır.  Cumhuriyet Başsavcılığımıza 2016 yılında toplam 27.300 adet soruşturma dosyası gelmiş, bunlardan 22.431 adedi sonuçlandırılmıştır. 2017 yılındaki dosya sayımızın 1744 olduğu görülmektedir” dedi.

 

“FETÖ’DEN BİN 13 TUTUKLU”

FETÖ soruşturmalarına dair rakamları paylaşan Başsavcı Mehmet Ali Kurt, “ FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik gözaltı sayısı toplamı 2040,tutuklu sayısı toplamı 559, yakalama kararı ile aranan şüpheli  sayısı toplamı 144, açılan dava sayısı toplamı 268, açılan davalarda şüpheli sayısı toplamı 552’dir.

FETÖ/PDY suçlarından 1013 tutuklu bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

 

PİLOT İCRA UYGULAMASI

Pilot İcra Dairesi konusunda pilot uygulamada çalışmaların olduğunu ifade eden Başsavcı Mehmet Ali Kurt, “ Mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Adliyemize yaklaşık 1300 m uzaklıkta İzmit ilçesi, Kadıköy mahallesi 5085 ada 1 parsel sayılı taşınmazdaki 6 katlı binanın 1 katında pilot icra dairesi, icra daireleri ile icra mahkemeleri; zemin katında da arşiv olmak üzere toplam 5.000 M2 yüzölçümlü kısım Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına 10 yıl süre ile bedelsiz olarak tahsisi yapılmıştır. _ Pilot Icra Dairesi 2.100 m2, icra dairleri ve icra mahkemeleri 1.900 m2, arşiv (zemin veya bodrum) 1. 000 m2 olmak üzere toplam 5000 m2'dir.

 

BAŞSAVCI KURT’TAN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Başsavcı Kurt, yeni icra dairesinin ülke genelinde örnek teşkil edecek bir proje olduğunu ifade ederek, “ Binanın projelendirme ve ihale çalışmaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı İç Mimarı Özer Köseoğlu tarafından yürütülmekte olup, projeler tamamlanmış, ihale aşamasına geçilmiştir. Haziran ayı itibariyle taşınma işlemi gerçekleştirilecektir. Bu planlama; Adliyemizdeki yerleşim sorunlarını çözmek ve vatandaşlarımıza ve avukatlarımıza daha iyi fiziki şartlarda hizmet vermek için yapılmıştır. Pilot İcra Dairesi ülke genelinde örnek teşkil edecektir. Sürece destek ve katkılarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve kendilerinin şahsında tüm emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

 

“KANDIRA’YA DURUŞMA SALONU DÜŞÜNCEMİZ VAR”

FETÖ davalarını toplu değil tek tek açtıklarını ifade eden Başsavcı Kurt, “ Davaları şüpheli şüpheli açıyoruz. Torba davaların nasıl sonuçlandığını biliyorsunuz. Kanıtlı iş yapmaya çalışıyoruz. Böyle bir bakış açısı doğru olandır. Buradaki duruşma salonları çok büyük değil, Kandıra yerleşkesinde bir büyük duruşma salonu yapmak istiyoruz. Ama net değil. Şu anda kafamızda proje olarak var. Hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

 

SAĞLIK İŞLEMLERİ

Sağlık işlemleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başsavcı Mehmet Ali Kurt, “ Kocaeli Açık Ceza infaz Kurumundaki Revir, fiilen sağlık ünitesine dönüştürülmüş olup; dahiliye, genel cerrahi, psikiyatri, radyoloji, kadın doğum, ortopedi ve diş polikliniklerinde hasta kabulü yapılmaya başlanmıştır. Mesai arasında 17.00–08:00 saatleri arasında acil bölümünde nöbetçi doktorlar görevlendirilmiştir. Uygulamanın başladığı günden bugüne acil poliklinikte görevli doktorlarca 1.202 hükümlü ve tutuklu hasta bakılmış, hastanelere 91 kişi sevk edilmiştir. Uzman doktorlar tarafından ise 995 hastaya bakılmış, hastanelere 113 hasta sevk edilmiştir.

 

“SAĞLIK ÜNİTESİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR”

Uygulamalar sonucu yaklaşık 2000 hükümlü ve tutuklu hastaneye sevk edilmeksizin yerleşkede tedavi edilmiştir diyen Başsavcı Kurt, “Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde bulunan Ceza İnfaz Kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutuklu sayısının yaklaşık 5200 civarında olması nedeni ile daha iyi sağlık hizmeti verilebilmesi için yeni Sağlık Ünitesi inşaatı halen devam etmektedir. Faaliyete geçtiğinde yukarıda belirtilenlere ek olarak KBB, kardiyoloji, göğüs hastalıkları ve üroloji poliklinikleri de hizmete açılacaktır. Tüm bu süreçte bize her konuda destek veren Sayın Valimize, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterimize ve emek veren doktorlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

UZLAŞTIRMA BÜROSU

Uzlaştırma bürosu hakkında da açıklamalarda bulunan Başsavcı Kurt, “Taraflar arasındaki uyuşmazlıkların Mahkeme aşamasına geçmeden sonuçlandırılması hedeflenerek yapılan yeni yasal düzenlemelerle birlikte Kocaeli Uzlaştırma Bürosu daha faal hale getirilmiş, 2017 yılında Kocaeli Adliyesi yargı çevresinde “Uzlaştırmacı” olarak görev almak isteyenlerin katılımıyla 28/12/2016-29/1 2/2016 tarihlerinde eğitim programı düzenlenmiştir. Katılımcılara; tanıları sosyal sorumluluk alanlarına yönlendirebilecekleri, edim olarak Çocuk Esirgeme Kurumuna, Kadın Sığınma Evlerine, Huzurevlerine vb. kurumlara bağış yapabilecekleri konusu aktarılmıştır. Eğitim programına Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Mesut Yalçın ile Tema Vakfı Temsilcisi Nermin Tol’un katılımı sağlanmış, temsilciler program kapsamında katılımcılara konuşma yaparak bağışların ne şekilde yapılacağı konusunda bilgiler vermişlerdir.  Bütün mesai arkadaşlarımla birlikte değerli Kocaeli Halkına adalet hizmetini adil, etkin ve hızlı bir şekilde vermek için gayret ve özveriyle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

banner32

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.