banner61
banner40

Ateş derhal görevine dönmeli

banner29

KESK Kocaeli Şubeleri, Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi’nin çağrısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, KHK ile görevinden ihraç edilen BES Kocaeli Şube Başkanı Gülüzar Ateş’in derhal görevine döndürülmesi çağrısı yapıldı

banner57
Ateş derhal görevine dönmeli
25 Ocak 2017 Çarşamba 16:09

banner32
banner15

KESK bugün bir basın açıklaması gerçekleştirerek görevinden ihraç edilen BES Kocaeli Şube Başkanı Gülüzar Ateş’in görevine derhal döndürülmesi gerektiğini vurguladı. Basın açıklamasını Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş okudu. Karakuş’un açıklaması şöyle: “15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamuda başlatılan açığa alma ve ihraç işlemleri, bütün itirazlarımıza rağmen bilindik yöntemler ile devam etmektedir. Özellikle Konfederasyon üyelerimize dönük işlemlere baktığımızda, çoğunlukla kurum içi soruşturma olmadan ve hatta “ne ile suçlandığını dahi bilmeden” emekçilerin işine KHK’lar eli ile son verilmekte ve sokağa atılmaktadırlar.


DEMOKRASİYİ İNKAR EDİYOR
Oysa bizler kamu kurumlarında tüm soruşturmaların devlet tarafından bir hak olduğunu, bunun gerekirse yıllarca sürebileceğini ancak bu soruşturmaların usulüne uygun, adil ve savunma hakkının koşulsuz tanındığı bir yasal düzenekte ısrar ettik. Bunun aksini savunmak en hafifinden demokrasiyi inkar etmektir.


YETERSİZ VE BELİRSİZ
Bu hafta içerisinde yayımlanan 4 adet KHK içerisinde 685 sayılı KHK ihraç edilen kamu çalışanları için bir takım düzenlemeleri içermektedir. Ancak bu düzenlemeler kesinlikle yetersiz olduğu gibi aynı zamanda büyük belirsizlikler taşımaktadır. Örneğin 685 Sayılı KHK’ya göre Başbakanlık bünyesinde çoğunluğu yüksek yargı üyelerinden oluşacak  “Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu” için 6 aylık bir süre öngörülmüştür. Biz KESK ve Tüm Bel-Sen olarak bu komisyonun neden hemen bugün, ya da yarın kurulmayacağını anlamış değiliz. Ne beklenmektedir ?


KAÇ YILDA İNCELEYECEK
Diğer yandan, bu 7 kişilik komisyonun ihraç edilen yüz bini aşkın kişinin dosyasını kaç yılda inceleyeceği de bir başka vahim sorudur. Bu komisyona atanacak kişiler Süpermen! Olmadıklarına göre ve Anayasa Mahkememiz dahi altmış bin dosyayı 3 yılda eritebildiği göz önüne alındığında, bu komisyonun incelemesinin bitmesi için 10 yıl dahi yeterli olmayacaktır. Bizler buradan hükümete, oluşacak komisyonda görev yapacak her üye için onlarca tetkik hakimi görevlendirilmesini talep ediyoruz. Ancak bu şekilde adalet yerini bulabilir. Çünkü gecikmiş adalet; adalet değildir.


BAŞKA KURUMLARA ATAMA
685 Sayılı KHK’da bir başka ilginç madde ise, göreve geri iade edilecek memurların başka kurumlara da atanabileceği hususudur. Bu madde bizlerin ve elbette herkesin aklına “sürgünü” çağrıştırmaktadır. Örneğin bir sağlık kuruluşunda çalışan kişiyi başka hangi kuruma yollayacaksınız ? Bunu kabul etmek mümkün değildir.


ARKADAŞLARIMIZ NASIL GEÇİNECEK
Ve her şeyden önemlisi, aylar ve hatta yıllar sürecek bu işlemler süresinse ihraç edilen arkadaşlarımız ne yapacak ? Nasıl geçinecek? Bunu kabullenmek gerçek emek örgütleri açısından mümkün değildir. Adil yargılanmayan soruşturulmayan her bireyin masumiyet karinesine inanır ve hukuk mücadelesini sonuna dek sürdürürüz. Diğer yandan, Konfederasyonumuza bağlı BES Sendikası Kocaeli Şube Başkanımız Gülüzar Ateş’in ihracının üzerinden uzunca bir zaman geçmesine ve bütün itirazlarımıza rağmen halen göreve geri döndürülmemiştir.


ATEŞ NEDEN İHRAÇ EDİLDİ?
Bizler KESK’e bağlı Şube Başkanları olarak, Sayın Ateş’in açığa alınma sürecinden bu yana SGK ve diğer kamu kurumlarımız ile yapmış olduğumuz görüşmelerimizde “neden ihraç edildiğine?” dair bir bilgi alabilmiş değiliz. Bir bireyin, beş bin yıllık hukuk tarihinde en doğal hakkı olan “ne ile suçlandığını bilme hakkı’nın” bir sendika başkanımıza tanınmamış olması asla kabul edilemez.


TEKRAR TEKRAR SORUYORUZ
Buradan tekrar soruyoruz “Gülüzar Ateş’i neden ihraç ettiniz ? Bu sorunun yanıtını almak beş yılımızı alsa da sormaya devam edeceğiz; çünkü gerçeğin ve adaletin peşini asla bırakmayacağız. Gülüzar Ateş, bütün yaşamı boyunca emek

çilerin özlük ve ekonomik hakları, güvenceli ve onurlu bir çalışma yaşamı, demokratik, bağımsız ve barışçıl bir Türkiye için mücadele etmiş bir sendikacıdır. Bu mücadelesi eğer bazı kesimleri rahatsız etmişse bilinmelidir ki Ne Gülüzar Ateş ne de konfederasyonumuz doğru bildiğimiz yoldan şaşmayız. 


TÜM EMEKÇİLERE YAPTIRIM
Gülüzar Başkana yapılan bu işlem öncelikle onu seçen sendika üyelerine, aynı Konfederasyonda bulunan bizlere ve Kocaeli’de sömürülen emekçilere yapılan bir yaptırımdır. Bu yüzden tüm emekçiler ile birlikte topyekun  mücadele edeceğiz.  Acı içinde söylüyoruz ki bugüne dek Konfederasyonumuzun ülkemize ve demokrasiye dair önermelerinin yüzde yirmisi bile hayata geçmiş olsaydı, Türkiye bugün bambaşka bir noktada olurdu. Bizim yurtseverliğimiz  ve halklarımıza olan bağlılığımız; hiçbir değer ile kıyaslanamaz.


GÖREVLERİNE DÖNSÜNLER 
Değerli basın emekçileri, bu vesile ile geçtiğimiz aylarda ihraç edilen, Şubemiz üyesi Fulya Öztürk, Özlem Karaçalı, Kemal Erol, BES Kocaeli Şube üyeleri Şahabettin Işık , Süphan Türk, Hasan Kaptan, Mehmet Polat, Mahmut Zengin, Eğitim -Sen üyesi 14, SES üyesi 10 ve ESM üyesi 1 emekçinin de derhal adil şekilde soruşturularak görevlerine geri döndürülmelerini talep ediyor; tüm kamuoyuna saygı ile ifade ediyoruz.

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.